Platanus acerifoli
Zdroj: Adobe Stock

Platan javorolistý (Platanus acerifoli)

Platan javorolistý se velmi často uplatňuje jako okrasný strom. Hodí se i do měst, jen je třeba počítat se jeho velkým vzrůstem. Může totiž dorůst až 40 metrů. Z kůry stromu se ve spodní části odlupují barevné plátky takže strom vypadá dekorativně. Hojně zdobí například ulice Londýna, proto se mu v angličtině říká London plane.

Český název zase odráží tvar listů, které jsou podobné listům javoru. Na podzim se celý strom odívá do žluté barvy. Plody platanu jsou pichlavé kuličky, které se přes zimu drží na stromě. Vytvářejí se z nenápadných zelených květů, které se na stromech objevují v průběhu května. 

Platanus acerifoli

Pěstování

Jedná se o velmi odolný strom, takže se často sází ve městech. Snáší vlhkou půdu, nebo i částečné zamokření – tím se zas tolik stromů pochlubit nemůže. Roste ve všech druzích půd, ale ideální je pro něj křemičitá. Snáší i silné mrazy, takže se o něj v zimě nemusíte bát. Minus 30 stupňů je pro něj pořád v pohodě. Pokud ho ořežete alespoň jednou za dva roky, dá se pěstovat, aniž byste vlastnili zámecký park

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*