Kvetoucí pokojovky jsou po těch okrasných listem další, které se pěstují nejčastěji. Barvy květů místnosti oživí a můžete se jimi pokochat kdykoliv se poupata rozevřou. Některé z kvetoucích pokojovek pochází z tropů, takže vyžadují trochu více péče, vlhčí vzduch, nebo vyšší teplotu, než ty naše, domácí.
Nejoblíbenější druhy kvetoucích pokojovek
Ibišek. U nás se jedná o známou rostlinu, která má i krásné květy. Ty jsou navíc i jedlé. Zdobí se s nimi poháry, smoothie a další nápoje. Ne každému se ale daří ji pěstovat tak úspěšně, aby vykvetla. Pokud se vám to nevede, zkuste dodržet pár zásad: Ibišek má rád světlo a dostatečnou zálivku, hlavně přes léto. Můžete ho i nechat venku, ale na podzim je potřeba ho odnést dovnitř, někam na světlé místo. Může zůstat třeba na chodbě u okna, ale pozor na průvan, to mu nesvědčí. Než začne jaro, nebojte se ibišek ostříhat. Podpoříte tak růst nových výhonků a bude mít hezky košatý tvar. Odstřižené větvičky nevyhazujte, vyzkoušejte, jestli zakoření. Dejte je do sklenice s vodou a uvidíte jestli pustí kořínky.
Kurkumovník. Možná trochu překvapení, ale kurkumovník je opravdu okrasná rostlina s hezkými květy. Známější je ale koření, které z něj získáváme – kurkuma. Jedná se o sušený a namletý oddenek rostliny. Používá se k dochucení pokrmů a často tohle koření ochutnáte v indických jídlech. Barví do žluta, takže díky tomu se od pradávna používá jako přírodní barvivo.
Rostlina samotná patří do čeledi zázvorovitých a má hezké, narůžovělé květy a dlouhé řapíkaté listy. Při pěstování berte na vědomí, že nemá ráda přemokřenou půdu. Na dno květináče je dobré dát keramzit, nebo jinou drenážní vrstvu. Vyhovuje jí stanoviště s dostatkem světla, ideální jižní nebo jihovýchodní parapet na okně. V místnosti kde ji pěstujete je ideální udržovat teplotu kolem 20°C. Zalít ji stačí jednou až dvakrát týdně.
Toulitka neboli anturie. Tato rostlina je typická svými červenými, srdcově tvarovanými toulci. Pozor, nejedná se přímo o květy. Anthurium je rod rostlin, který má svou domovinu ve Střední a Jižní Americe. Roste ve vlhkých tropických lesích, především ve vyšší nadmořské výšce.
Proto i u nás má tahle květina ráda vlhko. V suchém prostředí by jí mohly začít hnědnout a zasychat špičky listů. Nezalévejte ji ale vodou přímo z kohoutku. Mnohem lepší je nechat vodu odstát, nebo použít nachytanou děšťovku. Špatně snáší také průvan, tak ji radši najděte místo, kde netáhne. Od jara do podzimu ji můžete přihnojovat a proti vysychání substrátu použijte mech. Pokryjte s ním květináč a vysychání se zpomalí.
Brambořík. Jemné a a křehké rostliny bramboříku vás potěší krásnými květy a tím, že jim nevadí zima. Pokud doma tolik netopíte, bramboříky vám budou dělat radost. Vhodná je pro ně také zimní zahrada, nebo parapet severního okna. Vodu na zálivku nechte raději odstát, pokud je tvrdá, rostlina zbytečně trpí. A nebojte se jim dopřát substrát s mírně kyselým pH.
Orchidej. Známá květina, která se pěstuje už po staletí a pořád patří mezi ty nejžádanější. Doma je můžete pěstovat ve speciálním substrátu, který je v zahradnictvích běžně v prodeji. Obsahuje piniovou kůru, kokosová vlákna a někdy se přidává také uhlí.
Co se týká zálivky, někdo je zalívá odstátou vodou, jiní pěstitelé preferují namáčení rostliny. Při něm se i s květináčem ponoří na 15-20 minut do vody a během této doby si nasaje tolik vlhkosti, kolik může potřebovat. Namáčení se provádí cca jednou za 2-3 týdny. Orchideje mají rády světlo, nikoliv ale přímé slunce. Je jich mnoho druhů a pro domácí pěstování můžete zvolit třeba: Vanda sanderia, Cattleyova dowiana, Cattleyova aclandia.
Azalka. Někdy bývá v očích pěstitelů trochu strašákem – někomu dlouho nevydrží, někomu vydrží, ale nekvete. Pro pěstování v domácnosti se totiž hodí jen několik málo druhů. Mezi taková patří například azalka indická. Je to studenomilná rostlina, ideální teplota pro pěstování je 10-12 °C. Na dobu kvetení se může teplota zvýšit, postačí 18 °C a kvést vám bude 6-8 týdnů. Odkvetlé květy rostlina postupně shazuje a nasazuje nové. Je atraktivní zejména ve svém květenství, ale když odkvete, je z ní zdřevnatělá a holá rostlina.
Azalka má ráda vlhkost a ocení rosení listů. Ve vodě by stát neměla, uhnívaly by jí kořeny, proto zvažte drenáž na dně květináče. Ideálním způsobem, jak květině dát vláhu je její namáčení. Vezme si to, co potřebuje a je spokojená. Namáčejte ji asi jednou týdně a ve vodě ji nechte stát cca půl hodiny. Že se jí daří poznáte podle poupat, které by měla rostlina začít tvořit již od konce léta.
To bylo tedy několik u nás velmi oblíbených pokojových rostlin, které vás dokážou potěšit i květem. Výčet ale zdaleka není kompletní, určitě i vy máte nějakou oblíbenou, která vám pravidelně dělá radost.
Pingback: Připravte své pokojové rostliny na zimu efektivně a ochraňte je před chorobami a dalšími riziky - Naturhelp.cz