Fákovník smokvoň pěstování

Jak pěstovat fíky? – videonávod

Sklizeň sladkých fíků zdaleka nemusí být jen výsadou středomořských zahradníků. Chutné plody lze s úspěchem vypěstovat i u nás. Stačí dobře vybrat odrůdu a dodržet pár pravidel, které souvisejí se zimováním fíkovníků. Fíkovník je zimní opadavý keř, který dorůstá do výšky a šířky 2 až 4 metrů a má širokou korunu. Může být le také vytvarován do tvaru stromu.

Ficus carica, tzv. fíkovník, je jedním z mála druhů fíkovníku, který plodí výborné jedlé ovoce. Aby u nás tahle rostlina plodila, musí se jednat o odrůdu, která k opylení nepotřebuje hmyz. Naštěstí už jsou takové odůrdy snadno k dostání v naišich zahradnictvích a dokonce i hobbymarketech. Barva plodů se liší podle odrůdy a může být žlutá, zelená, fialová nebo modrá.

Zdroj: Youtube kanál Jak pěstovat

Jak pěstovat fíkovník

Pěstování fíkovníku je velmi jednoduché a snadné. Potřebuje pouze slunné a teplé místo, v létě vodu a v zimě chladné prostředí, aby přežil zimu a nevymrznul. Nicméně právě mrazu není potřeba se bát příliš, je značně mrazuvzdorný. (Některé odrůdy snesou s mírným poškozením i -15 °C). Proto ji můžeme úspěšně pěstovat venku nebo ve skleníku.

Jen pozor, některé obchodní řetězce nabízejí například italské nebo španělské odrůdy z nízkých nadmořských výšek, které vydrží maximálně -5 °C. Proto vybírejte odrůdy vyšlechtěné pro chladnější polohy. Mezi nejznámější patří Brown Turkey, Hardy Chicago, Peretta, Col de Dame.

  • fíkovník miluje teplé a slunné stanoviště. Neváhejte ho umístit tam, kam celý den svítí slunce a zároveň se snažte ho chránit před větrem. Výborně poslouží místo před kamennou zdí, která bude i v noci sálat teplo a okolo rostliny vytvoří ideální mikroklima.
  • rostliny fíkovníku nejsou náročné na zeminu. Je vyzkoušené, že porostou dobře v různých substrátech a zeminách – jílovité, pískovité, s rašelinovým základem. Nejlépe se mu daří v substrátu, obsahujícím jíl.
  • mladé rostliny do cca 3 let od zakoupení pěstujte v nádobách tak, aby byly přenosné. To umožní zimování, kdy je nejlepší před příchodem prvních silných mrazů rostliny přenést do sklepa nebo do garáže. Mladé fíkovníky totiž v nádobě mohou vymrznout a zajdou. To se doporučuje dělat právě cca 3 roky, než rostlina dostatečně zesílí. Pak už je možné ji vysadit do volné půdy. Tak zimu přečká, i když při tužší zimě může vymrznout až do dřeva. V takovém případě ale obrazí z kořenů nebo spodních pupenů.
  • přesazujeme na podzim po opadu listů, nebo na konci zimy. Každý rok do větších a větších nádob. Je-li nádoba již velká (objem cca 80litrů). Následně už jen jednou za 3-4 roky, kdy seřízneme kořenový bal o třetinu a vyměníme zeminu. Také zastřihneme nadzemí část rostliny, aby ji zmenšený kořenový bal uživil.

Hnojení a zálivka fíkovníku

Při pěstování v květináči stačí pravidelně přihnojovat běžnými hnojivy. Jen pozor na vysoký obsah dusíku. Ten způsobí velké přírůstky, ale slabou násadu plodů. Také už dusíkem nehnojte od konce srpna, aby nové výhony stihly do zimy správně vyzrát. Venku vysazené rostliny už není třeba hnojit, spíše nás překvapí bujným růstem. Maximálně jim lze na jaře přilepšit trochou hnoje přihrnutou ke kořenům.

Zálivka je důležitá pro správnou tvorbu fíků. Bez vody nenarostou, budou mrňavé a málo šťavnaté. Fíkovníkům tedy vodu dopřávejte, obzvlášť těm v nádobách. Opět platí, že rostliny vysazené v zemi si lépe poradí i bez zálivky. Zimované rostliny v květináčích zalévejte málo, nemají možnost odpařovat vodu listy, takže by mohly uhnít. Tam stačí opravdu jen trochu vody.

Řez fíkovníku:

Řez fíkovníku. Zdroj videa: Youtube kanál Zahrada pro radost

Jak fíkovník plodí

Radost z úrody můžeme mít s fíkovníkem několikrát ročně. Sklizeň ale nemusí být pravidelná, obzvlášť pokud je chladné a vlhké léto nebo rostlina nebyla včas zazimovaná. V ideálních podmínkách ale plodí rostliny 3x:

  • jednou na jaře, kdy dozrají fíky, které zůstaly na rostlině přes zimu.
  • podruhé v létě, kdy dozrávají “breba” fíky -ty rostou na loňských letorostech
  • poslední plody sklidíme na podzim, kdy vyzrají plody na letošních výhonech

Breba fíky bývají šťavnaté a krásně velké. Nebývá jich tolik, ale chuť vás rozhodně potěší. Jarní fíky naopak mohou rostlině uškodit vyčerpáváním. Hodně pěstitelů proto na podzim nedozrálé fíky otrrhá a spokojí se jen se dvěma úrodami. I tak je to v našich podmínkách krásný úspěch.

Zdroje: Youtube kanál Jak pěstovat, Youtube kanál Zahrada pro radost, www.nelenprozelen.cz, www.zahradkarskaporadna.cz

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*