Muchomůrková tinktura

Tinktura z mochomůrky červené – jak ji vyrobit? – videonávod

Mochomůrka červená patří mezi nejedlé houby a tak by se její využití pro léčebné účely mohlo zdát kontraproduktivní. Nicméně tomu tak není. Podívejte se, jak si připravit tinkturu na bolavé klouby z klobouků muchomůrek.

Název muchomůrka je inspirovaný původním použitím této houby – používala se k likvidaci much. Hospodyně využívaly červené klobouky, které namočily do sladkého návleku a rozvěsily kolem stavení. Mouchy tak společně se sladkou potravou nasávaly i toxin muskarin, který je následně zahubil.

Výroba a použití mochomůrkové tinktury

Ačkoliv z pochopitelných důvodů nelze doporučit vnitřní použití, tinktura se hodí na mazání, obklady a hlavně noční zábaly bolavých nohou. Ulevuje zejména kloubům a můžete si ji snadno připravit.

  • Zdravý klobouk nakrájejte na plátky a zalijte alkoholem
  • Protože se tinktura nesmí pít, kvalita alkoholu není úplně podstatná. Mnohdy se používá i muchomůrka naložená do Alpy/francovky. Můžete tak zužitkovat čistý alkohol, který se pít rozhodně nechystáte.
  • Při aplikaci tinktury myslete na to, že alkohol vysušuje kůži. Proto používejte na místa aplikace hydratační krém.
  • Lahvičku s tinkturou mějte viditelně označenou, aby opravdu nemohlo dojít k požití.
  • Muchomůrku nechte vylouhovat a po 3 týdnech můžete tinkturu přecedit. Je připravená k používání.

Více informací o muchomůrce červené:

Muchomůrka červená (Amanita muscaria) je jedna z nejznámějších hub, často rozpoznatelná díky svému ikonickému vzhledu: červený klobouk s bílými tečkami. Patří do čeledi muchomůrkovitých (Amanitaceae) a roste především v lesích, často pod břízami, borovicemi a smrky.

Vzhled

  • Klobouk: Typicky červený, pokrytý bílými skvrnami, které jsou zbytky plachetky. Může dorůstat až 20 cm v průměru.
  • Lupeny: Bílé a husté.
  • Třeň: Bílý s prstencem a charakteristickou pochvou u báze.
  • Výtrusy: Bílé barvy.

Výskyt

Muchomůrka červená je rozšířená po celé severní polokouli. Nachází se v Evropě, Asii, Severní Americe a někdy i v jižních oblastech, kde byla zavlečena. Roste hlavně v podzimních měsících v symbióze se stromy, často ve vlhčích a stinných lesích.

Toxicita a účinky

Muchomůrka červená je považována za jedovatou, ale její toxicita je proměnlivá. Obsahuje psychoaktivní látky, jako je kyselina ibotenová a muscimol, které mohou způsobit halucinace, nevolnost, zvracení, závratě a jiné neurologické účinky. Smrtelná otrava je vzácná, ale konzumace může být velmi nebezpečná.

Tradiční využití

V některých kulturách, jako je sibiřská nebo severská, byla muchomůrka červená používána v šamanských rituálech pro své halucinogenní vlastnosti. Některé teorie dokonce spojují tuto houbu s mýty a legendami o létajících saních nebo vánočních zvycích.

Zajímavosti

  • Je jednou z nejfotografovanějších hub díky svému nápadnému vzhledu.
  • I přes svou toxicitu ji někdy po speciální úpravě (vyluhování ve vodě) lidé konzumovali.

Muchomůrka červená tak zůstává fascinující houbou, spojenou jak s krásou přírody, tak s opatrností při sběru hub.

Zdroje: Youtube kanál Šumavská houbička, www.ireceptar.cz

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*