Zahradní činnosti, kterým se můžete věnovat také v zimě

Pokud je váš dům obklopen zahradou, jistě se již nemůžete dočkat, až nastane jaro a vy se budete moci věnovat nezbytné údržbě zeleně. K tomu, aby šla péče o zahradu podle plánu, ale potřebujete nářadí, díky kterému vám půjde práce snáze od ruky. Co by ve vaší zahradní výbavě nemělo chybět a jaké náčiní můžete využít již nyní? Možná vás překvapí, kolik činností lze vykonávat také v zimě.

Popadněte nůžky na živý plot a tvarujte

Víte o tom, že nejlepší dobou k úpravě rostlin, je právě zima? Pokud si přejete vytvarovat keře či rostliny na svém pozemku, popadněte nůžky na živý plot a dejte se do práce. Rostliny se na zimu, podobně jako zvířata, ukládají k zimnímu spánku, proto ani na radikální úpravy nereagují. Což je pro vás ohromná příležitost, protože konečně můžete svému živému plotu propůjčit takový tvar, o jakém jste vždy snili. Na úpravu plotu máte čas do konce března. Začátkem dubna totiž začínají rostliny procitat a na radikální úpravy by mohly reagovat také případným uhynutím.


Zdroj foto: Natalia Lebedinskaia / Shutterstock.com

K čemu můžete během zimy využít křovinořez?

Nemáte-li po ruce nůžky na živý plot, dá se použít také křovinořez. Ovšem pouze takový, který lze jako nůžky využít. Ne všechny druhy křovinořezů jsou totiž k úpravě keřů a stromů vhodné. Než se tedy rozhodnete změnit tvar keřů podél plotu s pomocí křovinořezu, přesvědčte se o tom, že jej tak skutečně můžete použít.

Nezapomínejte ani na kontrolu stálezelených rostlin

Jakmile upravíte veškeré keře a stromy, zkontrolujte i stav dalších rostlin. Není totiž pravda, že zahradní rostliny se během zimy nemusejí zalévat. Pokud je suchá zima a rostliny nemají dostatečný příjem vláhy, můžete jim pomoci. V případě, že některá z vašich stálezelených rostlin začíná ztrácet barvu, zalijte ji odstátou vodou. I zimní zahrada totiž vyžaduje péči a bez vás je zcela bezbranná.

Orání půdy a výsadba prvních rostlin

Přestože zima bude ještě dlouhá, pokud nepanují tuhé mrazy a půda není zmrzlá, můžete ji začít orat. Zkypříte tak půdu, jež jste nestihli zorat před příchodem zimy, a můžete si také zvětšit plochu záhonku. Pokud není třeskutá zima, lze dokonce již v únoru zasadit sazeničky rajčat a paprik. Čím dříve je vysadíte, tím větší šanci budou mít na včasné dozrání a vás bude čekat v létě bohatá a šťavnatá úroda.

Zdroj foto: Image Conscious / Shutterstock.com

Nezanedbávejte péči o svou zahradu ani během zimy. Protože rostliny mají od listopadu do konce března období vegetačního klidu, můžete je zastřihovat a tvarovat, jak se vám zlíbí. Podceňovat byste neměli ani péči o další rostliny. Když spatříte, že nějaké stálezelené rostliny ve vaší zahradě chřadnou vlivem suché zimy, zalijte je odstátou vodou a kontrolujte, jak se jim daří.

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*