Muchovník, jinak také zvaný indiánská borůvka je rod keřů a malých stromů, který obsahuje asi 20 druhů. Jsou původními rostlinami hlavně v severní Americe a Kanadě. Evropským druhem je například Muchovník oválný. U nás se ale často pěstují právě americké odrůdy, které již byly dostatečně vyšlechtěné. Jednou z nich je právě muchovník olšolistý.
Pěstování
Jedná se o nenáročný keřík, který si poradí v každé půdě. Ideálně, aby byla trochu propustnější, na zamokřená stanoviště ho moc neužije. Snese i polostín, ale lépe mu bude v místě s dostatkem slunce. Většina u nás prodávaných muchovníků je plně mrazuvzdorná, některé i do -40 °C. Letní sucho zvládnou, ale samozřejmě, pokud budete v tom zalévání, přilepšit jim můžete.
Většinou se pěstují v keřovité formě a mohou tedy dosahovat, kolem 2 metrů výšky. Stromová forma, která není až tak častá může být vysoká i jako kterýkoliv jiný strom. Častěji se ale setkáme právě s keři. Kolem nich je dobré pravidelně odstraňovat plevel. Pokud se vám do toho nechce, pomozte si na vršením mulče kolem kmínku. Tento keř se také báječně hodí do jedlých živých plotů. Rozšířené odrůdy u nás jsou například Smoky, Honeywood, Thiessen, nebo Prince William.
Plody
Kolem šestého roku muchovníky dosáhnou plné plodnosti. Modré bobule si můžete ale užívat už dříve, plodit začínají už druhým nebo třetím rokem. Plody dozrávají celkem brzy po odkvětu bílých kvítků. V plné zralosti mají tmavě fialovou barvu a jsou podobné borůvkám. Dozrávají postupně, což se hodí zejména pokud pěstujete muchovník jenom pro osobní spotřebu. Čas od času se prostě projděte kolem a zralé plody otrhejte. Další výhodou je i fakt, že rostliny jsou samosprašné.
Bohužel ale plody chutnají i ptákům. Ve volné přírodě je to nedílná součást jejich potravy a ani u vás na zahrádce tomu možná nebude jinak. Pokud si plodící rostliny nezakryjete sítí úrodu za vás. Jedině byste muchovníků vysadili tolik, že by vám nevadilo se s opeřenci rozdělit. V poslední době jsou oblíbené muchovníkové plantáže, kde pořádají samosběr. Tou je například ekofarma Bormato, která sídlí v Úpici.
Využití
Bobule muchovníku mají vysoký obsah antioxidantů. vitamínů, zejména C, B a A. Dále našemu tělu dodávají draslík, mangan i železo. Plody se dají konzumovat syrové, přidat do smoothie, nebo zavařovat do kompotů, džemů, nebo sirupů.
Pokud uvažujete o sazenicích muchovníku, koukntěte, jaké mají v Baumaxu, nebo jiných online zahradnictvích. Případně si udělejte výlet do nějakého klasického zahradnictví ve vašem okolí.
Zdroj: Youtube kanál Plodná zahrada
Pingback: Jedlý živý plot – co do něj vysadit? – naturhelp.cz
Pingback: Jak správně stříhat kanadské borůvky – videonávod - Naturhelp.cz