Jeřáb černý
Zdroj: Adobe Stock

Arónie, černý jeřáb neboli temnoplodec (Aronia melanocarpa)

Arónie, neboli černý jeřáb je keř, nebo nízký strom z čeledi růžovitých. Původně rostla ve vlhkých lesích Severní Ameriky. V Evropě ji začal pěstovat známý biolog a pěstitel Ivan Vladimirovič Mičurin, významný ruský šlechtitel a ovocnář. Známé jsou především pro své tmavé plody svíravé chuti. Proto se jim v angličtině říká chokeberry z anglického choke – svírat, dusit. Díky tomu se většinou nekonzumují syrové, ale například v džemech, nebo jakou přísada v pečených čajích.

Aróni jsou stromy, nebo keře. Jejich listy jsou jednoduché, celokrajné a mají vroubkované okraje. Na podzim se barví do zářivě oranžových a červených odstínů. Květy jsou sdružené v chocholičnatém květenství a mají jasně bílou barvu. Skládají se z pěti kališních a pěti okvětních lístků. Raší v březnu a rozkvétají v dubnu a květnu. Jejich plody jsou malvice. Je to oblíbená potrava ptáků, kteří tak svým trusem pomáhají pomáhají aroniím se rozšířit na velké vzdálenosti. 

Pěstování

Arónie nejsou na půdu nijak náročné, stačí jim vlhká půda, zajišťující dostatek vláhy. V přírodě se často vyskytují v keřovité formě jako podrost lesa. Pokud si je chcete vysadit na zahradě, vyberte jim spíše slunné místo. Hravě ale zvládnout i polostín. Jen na slunci budou lépe plodit a dozrávat. Arónie dobře snáší mrazy, roste i ve vyšších polohách okolo 1000 m.n.m., takže si tohle ovoce můžete vypěstovat i v horských oblastech. Nevadí jim ani znečištěné ovzduší, podobně jako jejich příbuzným – červeným jeřábům. Výsadbu je nejlepší provádět na jaře nebo na podzim. Podzimní sazenice si přes zimu krásně zakoření, na jaře budou snáze čerpat vláhu a lépe porostou.
Temnoplodec si můžete vysadit do živého plotu, který na podzim krásně ozdobí zahradu a ještě poskytne užitečné plody vám i ptactvu. Nakombinujte ho třeba s muchovníkem, nebo dalšími rostlinami vhodnými do jedlých živých plotů

Množení

Rostliny můžete množit pomocí odnoží, kdy vyráží nové výhonky z kořenů. Tyto odnože opatrně vykopejte i s kusem kořenu původní rostliny a nechtě pořádně zakořenit v květináči, nebo rovnou na stanovišti. Dále se pak množí řízkováním a hřížením. Hřížení uplatníte spíše v případě, že budete množit keřovou formu, kdy jsou větve blízko k zemi a půjdou přihrnout hlínou. Vypěstovat se dá i ze semen, to by mohla být nejméně pracná varianta, pokud si jich nasbíráte dostatek. Rostlina si navíc zachovává vlastnosti velice podobné té mateční.

Využití

Temně fialové až skoro černé plody arónie si v poslední době získávají čím dál větší oblibu. To je způsobeno vysokým obsahem antioxidantů. Svíravou chuť pak mají díky vysokému obsahu tříslovin. Dozrávají od srpna do září. Počkejte si, až budou opravdu zralé, jinak budou chutnat skutečně trpce. Navíc vydrží na stromech dlouho dobu, to umožňuje postupnou sklizeň. Na druhou stranu ale dejte pozor na ptáky. Pokud budete otálet příliš, obstarají sklizeň za vás. Stromky i keře začínají plodit poměrně brzy a mají dobrou výnosnost. Plody se tvoří na koncích větviček, myslete na to tedy při řezu, obzvlášť pokud je budete pěstovat v živém plotu. 

Z plodů se vyrábějí džemy, povidla, pečené čaje, nebo šťávy. Často se aronie kombinuje s jinými, sladšími plody, díky její svíravé chuti. Používá se i na výrobu potravinářských barviv, nahrazuje třeba košelinovou červeň. Arónie obsahují vitamíny A, C, B a P, antioxidanty, antokyaniny a bioflavonoidy. 

Foto: Adobe Stock

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Jedlý živý plot – co do něj vysadit? – naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*