fotografie vyvýšených záhonů s bylinkamia a zeleninou na webu naturhelp.cz
Zdroj: Adobe Stock

Jak postavit vyvýšené záhony – videonávod

Vyvýšené záhony se právem těší velké popularitě. Mají totiž několik výhod oproti “klasickým” záhonkům, se kterými je můžete v zahradě kombinovat.

Mezi hlavní výhody patří:

Nemusíte se k nim ohýbat. Dají se postavit v různé výšce nad terénem, takže při sázení nebo pletí člověk nemusí klečet, ani se hrbit.
– Jsou úrodnější. Pěstování zeleniny v nich většinou přináší lepší výsledky. Především díky velké vrstvě úrodné půdy, kterou do nich navršíte.
Umožňují pěstování zeleniny, nebo bylinek i tam, kde by běžný záhon nešlo založit, nebo by to bylo obtížné. Kromě vydlážděných ploch to platí třeba pro zahrady s velmi jílovitou, nebo naopak písčitou půdou.
Pokud je zvládnete hezky řemeslně zpracovat, vypadají skvěle. Obzvlášť když už jsou plné bující zeleniny.
– Rostliny v nich porostou lépe i proto, že se lépe absorbují sluneční záření.

Nevýhody:

Nic není samozřejmě jenom růžové, takže je dobré zmínit i nevýhody. Dalo by se říct, že budou vždycky buď nákladnější, nebo alespoň pracnější na založení. Pokud si je vyrobíme sami, čeká nás minimálně jedno odpoledne, kdy je potřeba připravit terén, smontovat záhony a zaplnit je kompostem, substrátem a další organickou hmotou. V průběhu roku samozřejmě navršený materiál slehává, takže je dobré ho alespoň jednou ročně doplnit.
Prodávají se už komplet ze dřeva nebo i jiných materiálů, jako třeba recyklovaný plast. Ty plastové sice nebudou hnít, ale pořizovací cena je relativně vysoká. Zvažte tedy. jestli se vám taková investice vyplatí. U těch dřevěných zase platí, že nevydrží věčně, budou hnít. Proto bude časem nutné je postavit znovu.

Teď už slíbený videonávod. Až trochu poetické, ale hezky zpracované video má na svém Youtube kanálu Verunity:

Vyvýšené záhony podle Verunity

Praktický a nekomplikovaný návod najdete i na Youtube Flera TV.:

Zdroje: Adobe Stock, Verunity, Flera TV

One Comment

  1. Pingback: Jak pěstovat mrkev – videonávod – naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*