Tropaeolum majus
Zdroj: Adobe Stock

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Lichořeřišnice má svoji domovinu v Andách. Původně tedy rostla v Ekvádoru, Peru a Kolumbii. Do Evropy se dostala díky kolonizaci zhruba v 17. století. V našem prostředí roste jako letnička, i když některé původní druhy jsou vytrvalé.

Má plazivou lodyhu, která může dorůstat až 3 metrů. Listy jou štítovité s ovíjivými řapíky. Ty rostlině pomáhají při pnutí do výšky. Květy jsou oranžově červené a vykvétají od června do října. Rostou na dlouhých stopkách a jsou oboupohlavné. Po opylení květů se začne vyvíjet tobolka se semeny.

Pěstování

U nás se lichořeřišnice dá pěstovat jako letnička. Semena vysévejte do záhonků, truhlíků, nebo jiných nádob. Můžete je před výsevem máčet, ale pozor, pak už nesmí uschnout. Půda stačí obyčejná, ale pokud ji přihnojíte, poroste bujněji. Rostlinám vyberte světlejší stanoviště, dostatek slunečních paprsků jim dělá dobře. Naopak pozor na mráz, na ten je citlivá.

Využití

Lichořeřišnice je jedlá, poslouží tedy i kuchyni. Poupata a nezralé plody se nakládají do octa podobně jako kapary. Mladé listy a květy můžete přihodit do salátů, nebo je využít ke zdobení. Obzvlášť květy jsou krásně dekorativní. Listy jezte pouze čerstvé, skladováním hořknou.

Léčivé účinky

Z lichořeřišnice s v léčitelství používají plody, listy, květy i pupeny. Má antibiotické, antibakteriální a antivirové účinky. Pomůže vám tedy od chřipky, nachlazení, bolestí v krku a horečky. Celkově posiluje imunitní systém, takže se hodí ji užívat i preventivně v zimních měsících. 

Dále může pomoci, pokud bojujete s infekcemi a záněty. Uleví při zánětech, jak dýchacích, tak močových cest, nebo vaječníků. 

Tinktura z lichořeřišnice

Tinkturu si můžete objednat, nebo připravit vlastní. Budete potřebovat uzavíratelnou láhev, ve které jeden díl lichořeřišnice – použijte stonky, listy i květy, zalijete čtyřmi díly kvalitního alkoholu. Směs nechte macerovat na slunci a občas protřepte. Po třech týdnech ji můžete přecedit a začít užívat. 

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*