Origanum majorana
Zdroj: Adobe Stock

Majoránka zahradní (Origanum majorana)

Majoránka je známou a aromatickou léčivou bylinkou z čeledi hluchavkovitých. V našich zahrádkách se jedná většinou o jednoletou bylinu, ale v přirozeném prostředí se vyskytuje jako trvalka, někdy i ve formě polokeře. Její původní domovinou je totiž teplé Středomoří. Tady tvoří stálezelené porosty v keříkové formě. Roste hlavně na měkkých, suchých půdách.

Cíleně ji pěstovali už Egypťané, Řekové i Římané. Na počátku středověku se rozšířila do zbytku Evropy.
Z přímé lodyhy vyrůstají přímé, drobné listy, které mají oválný či vejčitý tvar. Od června do srpna kvete drobnými, oboupohlavnými květy, které mají bílou, či světle růžovou barvu. Jejich plody jsou tvrdky.

Pěstování

Protože patří v naši kuchyni mezi zásadní bylinky, vyplatí se ji doma vysít. Můžete začít za oknem, nebo v pařeništi. Poté ji přesaďte na teplé a slunné stanoviště, na které odnikud nefouká. Bude se ji dařit jak v záhoně, tak v květináči za oknem, nebo ve venkovním květináči. Dodržujte vzdálenost mezi trsy aspoň 15 cm, protože se košatí do šířky. Do jednoho trsu můžete dát čtyři rostlinky. Díky svému původu snese i menší přísušek, ale má ráda propustnou půdu.

Sklízejí se lístky, ideálně před rozkvětem, protože právě v tuto dobu nejvíc voní. Stříhá se nejlépe okolo poledne a za slunného počasí. Pokud rostlinu ustřihnete cca 5 cm nad zemí, obroste znovu a vy tak stihnete i dvě až tři sklizně za rok. Naposledy ji ostříhejte napodzim, klidně celou a co nespotřebujete dejte usušit. Zavěste ji ve svazečcích třeba na půdě, nebo někde kde se větrá a nejde tam moc slunce. Uchovejte ji ve sklenici bez přístupu vzduchu.

Použití

Majoránka se využívá při dochucování masitých jídel, omáček a polévek. Často najde uplatnění společně s česnekem. Navíc podporuje trávení, takže proto se hodí k těžkým, sytým pokrmům, nebo k luštěninám.Jako koření nesmí chybět na žádné zabíjačce, dochucuje se s ní bramboračka i bramboráky. Můžete ji používat čerstvou, kdy má silnější aroma i vůni, nebo ji usušit. Dobře se kombinuje s ostatními druhy koření, například s tymiánem.  

Léčivé účinky

Dobře působí na trávení, podporuje činnost žaludku a odstraňuje plynatost. Zlepšuje i funkci nervové soustavy, pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy a stresu. Její inhalace pomohou od nachlazení a ucpaného nosu z rýmy.  Novopečené maminky můžou vyzkoušet majoránkový čaj na podporu laktace.

Foto: Adobe Stock

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Jak na rozkvetlý balkon? Vsaďte na truhlíky! - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*