Červená řepy bulvy
Zdroj: Adobe Stock

Jak pěstovat červenou řepu (Beta vulgaris var. Crassa) – videonávod

Tato dvouletá rostlina patří do čeledi laskavcovitých a jedná se o skvělou kořenovou zeleninu. Pochází ze Středomoří a severu Afriky. Oblíbená byla už za dob starého Říma a její pěstování se rozšířilo po Evropě, Asii ale i do Ameriky. Je zdravá, protože obsahuje velké množství potřebných látek a zároveň není náročná na pěstování. V našich podmínkách roste bezvadně.

Tělu dodá minerální látky jako je železo, hořčík, mangan, zinek a jód. Obsahuje také beta karoten a antokyan. Tato látka má antioxidační účinky a společně s obsaženým betaninem pomáhá snižovat krevní tlak. Další výhodou je obsah vlákniny, která napomáhá správné funkci zažívání.

Pozitivních účinků na naše zdraví je tedy celá řada, což možná způsobilo i to, že je někdy mladším dětem doslova nucená, například v kyselém nálevu ve školních jídelnách. To ji samozřejmě mohlo některým z nás zošklivit, ale opravdu není důvod se ji bránit. Kromě nakládání na kyselo se dá konzumovat i na jiné způsoby, takže by si měl vybrat každý. Červená řepa nechybí v v boršči, při nakládání můžeme přidat třeba křen, fenykl nebo kopr. Dá se uvařit vcelku a poté použít jako příloha nebo do salátů, nebo upéct. Mladé a křehké bulvičky řepy se konzumují i syrové. Konzumovat můžeme i mladé lístky řepy, které se upravují obdobně jako špenát.

Jak tedy červenou řepu pěstovat:

  • Řepa se často pěstuje jako rostlina druhé trati, po plodinách které byly rok předtím hnojeny chlévským hnojem. Případně můžete na nový záhon přidat trochu kompostu. Hnojení těsně před výsevem a v průběhu vegetace pak už není třeba.
  • Není náročná na půdu, jen by neprospívala v přehnaně kyselých půdách nebo těch, které jsou trvale přemokřené.
  • Výsev se provádí do řádků, které jsou od sebe vzdálené 30-40 cm.
  • S výsevem počkejte až na konec dubna, protože je citlivější na mráz. Není dobré ji vysévat do záhonů po špenátu nebo mangoldu.
  • Červenou řepu je třeba tzv. vyjednotit. To se ale týká většiny druhů zeleniny s malými semeny, která se vysévají přímo do záhonu. Protrháváme sazeničky, které jsou blíže než 10 cm, abychom měli jistotu, že se vyvinou rovnoměrně velké a nesrostlé bulvy. Nechávejte si ty rostlinky, které mají nejtmavší lístky.
  • Vegetační doba řepy je 60-120 dní, v závislosti na odrůdě. Pokud chcete sklízet malé a křehké bulvy, vysejte ji později. Sklizeň pak záleží na požadované velikosti ale nejpozději do prvních mrazů by měla být řepa ze záhonů venku.
  • Není nutná pravidelná zálivka, stačí pouze v největších vedrech.
  • Pokud bulvy nezpracujete rovnou, uskladněte je v chladné místnosti ve vrstvě písku podobně jako mrkev.
  • Kromě odrůd červených existují také varianty žluté a bílé.
Pěstování červené řepy podle Youtube kanálu eChaluparka

Zdroje: Youtube kanál eChaluparka.cz, Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*