Chilli kajen pěstování
Zdroj: Pixabay.com

Jak pěstovat chilli papričky Cayenne a Jalapeňo – videonávod

Ostrým paprikám Cayenne se někdy také lidově říká feferonky. Vyrábí se z nich koření zvané Kajenský pepř. Pálivost těchto papriček se pohybuje okolo 30 – 50 000 SHU. Mají podlouhlé červené plody a jejich pěstování není příliš náročné. I když tohle je relativní, protože papriky obecně trochu choulostivé jsou a jistou péči vyžadují všechny. Nicméně jsou i druhy, se kterými je podstatně víc práce.

Papričky Jalepeňo dostaly název podle Jalapa, hlavního města mexického státu Veracruz. Pocházejí právě z Mexika a jedná se tu o jedny z nejpopulárnějších papriček. Plody dorůstají 5-8 cm. Připravují se z nich omáčky, používají se syrové, sušené nebo se konzervují. Charakteristickým způsobem konzervace je vysušení a mírné zauzení. Tím vznikne chipotle – uzená paprička, která se pak využívá pro přípravu pálivých pokrmů v mexické kuchyni. Pálivé papričky obsahují vitamín C, A a beta karoten. Našemu tělu dodají draslík, železo a hořčík. Chilli je považováno za afrodisiakum a pomáhá s hubnutím. Pálivé teplo, které cítím po konzumaci totiž opravdu pomáhá spalovat kalorie.

Proč papričky pálí a co jsou jednotky SHU?

Pálivost papriček způsobuje alkaloid rostlinného původu – kapsaicin. Ten stimuluje receptory nervových zakončení na jazyku. V největším množství se nachází ve vnitřní dužině, která obaluje semínka. Pokud tedy papričky skladujete nebo používáte rovnou a chcete aby pálily méně, odstraňte vnitřní dužinu i se semínky.

Pálivost jednotlivých druhů papriček pak udává Scoviellova stupnice. Její autor, Willbur L. Scovielli publikoval srovnávací test pálivosti paprik založený na ředění jejich roztoku. 1ml roztoku, který se skládá ze zkoušené papriky, cukru a vody se ochutnává a dále ředí. Základní sladká paprika nepálí a má tedy hodnotu nula. Roztoky pálivých paprik se pak ředí vodou až do doby, kdy jejich pálivost není znatelná. Jednotky SHU tedy udávají, kolikrát musí být objem roztoku zvětšen (ředěním vodou) než pálivost vymizí. Jestliže například paprika habanero má pálivost 300 000 SHU, musí být do jednoho mililitru roztoku nalito 300 000 mililitrů vody, než je pálivost neznatelná alespoň pro 3 z 5 ochutnávačů.

Jak pěstovat papričky Cayenne:

  • Výsev semínek provádějte brzy, protože papriky obecně mají obecně dlouhou vegetační dobu. Může se jednat až o 9 měsíců. Proto je tedy vhodné začít už v únoru.
  • Substrát použijte pro výsev a množení. Hodit se budou plastové kelímky od jogurtů s provrtanou drenážní dírkou nebo menší květináče. Semena nasypte na substrát rovnoměrně, přikryjte trochou zeminy a zalijte. Proti vyplavení semen pomůže, když místo konvičky použijte nádobu s rozprašovačem.
  • Teplota pro klíčení by měla být pokojová, dopřejte jim alespoň 20-25 °C. Klíčení pak trvá okolo 25 dní. Papriky nechte na okně, aby mladé rostlinky měly dostatek světla. Pozor ale na průvan, ten by jim nesvědčil.
  • Po cca 2 měsících by měly papriky zesílit natolik, abyste je mohli přesadit ven. Dají se použít speciální substráty pro zeleninu, nebo přímo pro rajčata a papriky, ale stačit bude i obyčejný zahradnický substrát. Výsadbu ven raději provádějte až po zmrzlých mužích. Jednotlivé papričky sázejte cca 10 cm od sebe a zalijte, ideálně dešťovou vodou.
  • Papriky vykvetou a poté se objeví podlouhlé plody. V tuto dobu je nepřelévejte, aby plody nepraskaly. Pokud máte rostliny ve větším truhlíku, můžete vyrobit jednoduchou oporu z tyček, které zapícháte do rohů. Kolem nich pak ve dvou řadách natáhněte provázek, který zamezí tomu, aby se papriky pod tíhou plodů nakláněly a lámaly.
  • Červené papriky můžete sklízet, podle doby výsevu to vyjde na srpen až září. Pokud se už blíží podzim a ještě máte na rostlinách nějaké plody, skliďte je také. I částečně zelené vám dozrají doma v misce.
  • Papriky můžete použít rovnou, zavařit je nebo usušit. Sušené papričky někdo nechává navléknuté na provázku, případně z nich po usušení vyndejte semena a rozemelte je na prášek.
Pěstování Cayenne podle Youtube kanálu eChaluparka.cz

Pěstování papriček Jalapeňo

  • Pěstování těchto papriček je obdobné, jako u jiných druhů. S výsevem se díky dlouhé vegetační době začíná už v únoru.
  • Předpěstovat je můžete v substrátu, nebo pokud vám nevadí používat rašelinu, využijte tablety. Říká se jim jiffy a jedná se o lisovanou rašelinu, ve které si sazenička vytvoří první kořeny a poté se přesazuje celá. Tím pádem nedojde k porušení kořínků a nezastaví se její růst po přesazení ven.
  • Průběh pěstování přes celou vegetační je pak shodný s ostatními druhy paprik. Jalapeňos v průběhu zrání červenají.
Pěstování Jalapeňos podle Youtube kanálu eChaluparka.cz

Zdroje: Yotube kanál eChaluparka.cz, Pixabay.com

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*