Ostružiník maliník (Rubus idaeus) nám dává skvělé, osvěžující plody, které znamenají to pravé léto. Jedná se o opadavý keř, který může dorůst až do výšky 2,5 metrů. Patří do čeledi růžovitých. Domácí je v Evropě i Asii. Nepěstoval se však dlouho záměrně, spíše se sbíraly maliny divoké. V lidovém léčitelství se používají listy rostliny k přípravě odvarů na kloktání, při zánětech dutiny ústní.
Maliníky jsou nenáročné, stačí jim kyprá půda a dost slunce. V zahradě se většinou bujně rozrůstají, takže se jim často vybere nějaký kout, kde budou mít dostatek prostoru. Aby ale plodily pravidelně, je třeba je správně stříhat. Opravdu podrobný návod najdete na Youtube kanálu Plodná zahrada. Ten vám dnes přinášíme, takže i vaše keře se při pravidelné péči krásně rozplodí a úroda bude větší.
Několik tipů na pěstování a řez maliníku:
- Maliníky mají rády neutrální, nebo mírně kyselou půdu. Měla by obsahovat dostatek živin, takže ji můžete trochu vylepšit už před výsadbou. Přidejte odleželý koňský hnůj, ale zbytečně ho nekupujte. Poptejte se v obci u chovatelů koní, rádi se ho zbavují. Použít můžete také kvalitní kompost, a pokud sečete trávu nebo hrabete listí, záhon s malinami zamulčujte.
- Rostliny maliníku prospívají i ve vyšších polohách. Tohle ovoce si tedy budete moct dopřávat i tam, kde by jiné nemuselo dozrát. Plodit bude i ve výškách okolo 600 m.n.m., jen mu v takovém případě vyberte jižně orientované stanoviště.
- Pokud vysazujte rostliny v řadách, nechte mezi nimi rozestupy 1,5 metrů. Keře se rozrostou a taky budete potřebovat aby vytvořily boční obrost. A ještě mezi řadami budete chtít procházet při sklizni. Samotné keře pak mohou být mezi sebou od 0,5 do 1,5 metrů.
- A teď už tedy ke střihu: Vystříhejte odplozené výhony. Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře.
- Horní část šlahounů malinovníku zakraťte. Tím vytvoříte boční obrost, na kterém maliníky nejlépe plodí.
- Na jednom metru čtverečním se snažte mít maximálně 6-7 výhonů. Přebývajících se zbavte.
Pokud vybíráte sazenice malin, podívejte se spíše v okolních zahradnictvích. Rostlina je běžně k dostání a vybrat si budete moci z několika kultivarů. Prodávají se ty, které mají červené plody, jako třeba Autumn Bliss, Polana,Polka, nebo Groovy. Dále můžete na razit na maliníky žluté, sem patří třeba Jantar nebo Poranna rosa. Existují i odrůdy, které plodí černé nebo tmavě fialové plody, podobné spíš ostružinám. Sem patří Black polka a Bristol. Křížením maliníku a ostružiníku pak vznikly hybridní rostliny – malinoostružníky.
Zdroje: Adobe Stock, Plodná zahrada
Pingback: Jak správně stříhat ostružiník, aby bohatě plodil – videonávod - Naturhelp.cz
Pingback: Maliny a ostružiny – vlastnosti, odrůdy, způsob pěstování - Naturhelp.cz