Pěstování malin a ostružin
Zdroj: www.moravske-sady.cz

Maliny a ostružiny – vlastnosti, odrůdy, způsob pěstování

Maliny a ostružiny jsou ovoce s výjimečnou chutí. Lze je jíst čerstvé i z nich připravovat chutné dezerty, koktejly a zavařeniny. Mají zvláštní zdravotní vlastnosti, protože jsou cenným zdrojem mnoha vitaminů. Důležité je, že je lze úspěšně pěstovat na domácích zahrádkách. Maliny a ostružiny jsou ovocné keře ze stejné čeledi, takže mají prakticky stejné chutě, pokud jde o podmínky pěstování.

Jedná se o velmi oblíbené ovoce s léčivými účinky, které je častou součástí posilujících sirupů a také sirupů používaných při nachlazení. Maliny jsou především zdrojem vitaminů skupiny B a vitaminů A, C, E a K. Kromě toho obsahuje minerální látky jako draslík, hořčík a železo. Ostružiny dodávají tělu obrovskou dávku vitaminu C a v menší míře také vitaminy A, B a K. Tyto plody výborně podporují imunitu a zlepšují vzhled pokožky. Důležité je, že obsahují také velké množství vlákniny, která napomáhá hubnutí a správné funkci střev. Listy těchto rostlin se také používají k léčebným účelům jako pomocný prostředek při onemocněních trávicí soustavy a při plísňových a bakteriálních infekcích.

Oblíbené odrůdy ostružin a malin Mezi nejčastěji vybírané odrůdy ostružin se skvělou chutí patří:
Orkan,
Navaho,
Gazda,
Black Butte,
Helen,
Černý satén,
Chester,
Trojitá koruna,
Driksen.
Oblíbené odrůdy malin:

Polana,
Polka,
Pruský,
Latham,
Lloyd George,
Podzimní jantar,
Dítě trpaslík,
Dědictví,
Bristol,
Glen Coe,
Zlatá královna,
Malling Passion,
Slib Malling.

Jak pěstovat maliny a ostružiny? Substrát a poloha

Tyto keře nemají příliš vysoké nároky na typ půdy. Na suché písčité půdě však nerostou dobře, protože jejich kořenový systém je příliš mělký. Pěstování na bažinaté půdě navíc přispívá k rozvoji chorob a vymrzání těchto nepříliš odolných odrůd rostlin. Malinám a ostružinám vyhovuje vlhká půda s mírně kyselou reakcí. Poloha těchto rostlin by měla být slunná, pak dávají sladší plody. Před výsadbou keřů promíchejte půdu s hnojem.

Výsadba

Tyto rostliny se doporučují vysazovat na podzim nebo brzy na jaře, kdy již nehrozí nebezpečí mrazu. Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich. Výhony seřízněte do výšky asi 10-15 cm nad zemí, aby rostliny lépe zakořenily a bujně rostly. Je důležité, aby mezi jednotlivými výsadbami malin nebo ostružin byla mezera alespoň 2 metry. To je nezbytné, aby rostliny mohly volně růst.

Zavlažování

Tyto keře mají vysoké nároky na vodu, proto je v době sucha nezapomeňte pravidelně zalévat. To je důležité zejména v době, kdy ovoce dozrává. Nedostatek vody může způsobit, že úroda bude menší a bude mít horší chuť.


Hnojení

Pro zvýšení výnosu je vhodné rostliny hnojit hnojem a kompostem. Toto ošetření by mělo být provedeno v prvním roce pěstování a od třetího roku, kdy rostliny pravidelně plodí, by měly být pravidelně zásobovány živinami ve formě minerálních hnojiv. Při výběru hnojiva se vyplatí zvolit hnojivo s vysokým obsahem draslíku a dusíku.

Ochrana keřů před zimou

Rostliny vysazené na podzim by měly být zasypány kopečky zeminy. Takzvané kopečkování ochrání jejich kořeny před případným mrazem. Pokud budou keře vystaveny silným mrazům, vyplatí se spodní výhony rostlin vysazených na podzim zabalit do slámy nebo rákosu a ochrany se zbavit až na jaře. To je důležité zejména v případě zahraničních odrůd, které jsou méně odolné vůči mrazu než domácí odrůdy.

Prořezávání malin a ostružin

Ovocné keře je třeba každoročně prořezávat. Maliny a ostružiny plodí na dvouletých výhonech, ale existují i odrůdy, které plodí na jednoletých výhonech, například Polana. Po skončení sklizně je třeba odříznout výhony nesoucí plody těsně nad zemí. Pokud jsou ponechány, mohou přispět k rozvoji parazitických hub. Důležité je, že opakované výhony maliníku by se měly řezat na podzim nebo na jaře. Měli byste také dávat pozor, aby keře nebyly příliš husté. Jednoleté výhony by se měly pravidelně jednou ročně odstraňovat a ponechávat jen ty nejsilnější, po jejich zkrácení (1/4 výšky – maliník, 1,6-1,8 m – ostružiník). Tato údržba zajišťuje dobrý růst rostlin a bohatou úrodu.

Ostružiny a maliny – kde koupit jejich sazenice?

Sazenice malin je vhodné kupovat na osvědčených a důvěryhodných místech, například na https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Maliny-a-ostruziny/34. Kvalitní sazenice malin a ostružin vám dávají větší šanci, že se rostliny ve vaší oblasti ujmou. Obchod nabízí mnoho různých odrůd těchto keřů, které se liší chutí plodů, vzhledem a využitím plodin. Cena malin nebo ostružin závisí na zvolené odrůdě a stáří rostliny.

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*