Bokashi je jednou z dalších metod kompostování, která se dá skvěle použít, pokud nemáte zahradu, nebo jiné místo venku, kde byste organický odpad nechali rozkládat. Dalším takovým způsobem je ještě vermikompostování, ale o tom tentokrát řeč nebude.
Co je tedy exoticky znějící slovo Bokashi a jak to celé funguje?
Docela jednoduše. Rozklad organických materiálů, jako jsou slupky zeleniny a ovoce, listy pokojových rostlin nebo třeba nesnědené zbytky některých potravin, tu zajišťují speciální bakterie. Ale nemusíte se jich bát. Fungují elegantně, bez zápachu nebo nějakých mušek okolo. Proto se bokashi metoda hodí i do bytů.
Slovo Bokashi pochází z japonštiny a tato forma rozkladu organických zbytků pomocí fermentace se v asijském zemědělství používá už po několik staletí. Na začátku 80. se tomuto konceptu věnoval pan Teruo Higoua, který si dal za cíl snížit množství chemických látek používaných v zemědělství. Fermentovaná bokashi směs totiž funguje jako výborné hnojivo a krásně obohacuje půdu. Vedlejším produktem je i tvz. bokashi čaj, neboli tekutina vzniklá při fermentování. Bakterie, které spouštějí fermentovací proces fungují njelépe bez přístupu vzduchu. Toho je dosaženo pěchováním organické směsi do nádoby a následným uzavřením vzduchotěsným víkem.
Coje pro bokashi kompostování potřeba?
Pro bokashi kompostování jsou tedy potřeba bakterie. Ty si musíme koupit, jiná možnost není. Prodávají se v sušeném stavu, podobně jako třeba droždí. Najdete je třeba na eshopu Econea.cz a jeden kilogram prodávané směsi vydrží až na 50 dní kompostování.
Další nezbytnou věcí pro fungující domácí kompost je nádoba na bokashi, neboli bokashi kontejner. Ty se prodávají v různých objemech, takže je dobré vybírat podle toho, jak velkou máte domácnost a produkci organických zbytků. Kontejner se skládá z vlastní nádoby, do které se ukládá biodopad.
Dále je vybaven kohoutem, který umožňuje odpouštět kapalinu vzniklou fermentací. Té se říká také bokashi čaj a jedná se o cenné hnojivo. Má mírně kyselé pH a pro hnojení rostlin je třeba ho naředit. V nádobě začne vznikat po cca 14 dnech fermentování. Nedílnou součástí kontejneru je také pěchovadlo a odměrka na bokashi bakterie. Bokashi kompostér opět můžete najít na e-shopu Econea.
Doba, za kterou naplníte nádobu je různá, záleží na množství vyprodukovaného odpadu a samozřejmě objemu kontejneru. Běžná rodina ale často používaný kontejner o objemu 16 litrů naplní za cca 14 dní.
Co můžeme do bokashi kompostéru dávat?
Domácí klasiku, kterou můžete kompostovat i třeba ve vermikompostéru. Sem tedy patří:
- Slupky ovoce a zeleniny a další odkrojky vzniklé při čištění potravin. Větně zbytků citrusových plodů
- Kávová sedlina
- Zbytky nedojedených jídel, které neobsahují kosti
- Můžete tam přihodit i zbytky masných výrobků, díky fermentování, které probíhá v kyselém prostředí by se měly patogenní látky vzniklé jeho rozkladem ničit
- Listy, květy a jiné části pokojových nebo řezaných květin
Jak tedy bokashi kompostér používat?
Nádobu na kompostování je dobré si pořídit rovnou se směsí, která obsahuje bokashi bakterie. Směs se totiž nasype už na dno nádoby, ještě předtím, než do ni začnete ukládat zbytky. Poté můžete začít nádobu plnit.
Každou dávku bioodpadu, kterou přidáte upěchujte a prosypte směsí bokashi bakterií. To zajistí rovnoměrnou fermentaci. Po naplnění je třeba nechat nádobu 14 dní stát, aby se proces ukončil. V průběhu toho můžete buďto k ukládání dalších zbytků použít novou, nebo obsah původního kontejneru přesypat a nechat proces dokončit jinde. K tomu poslouží třeba velký kbelík s víkem, které jde dobře zavřít. Nebudete tak muset kupovat dva bokashi kontejnery.
Zdroje: Kokoza.cz, Econea.cz
Pingback: Jak si pěstuji ovocné stromy zdarma - Naturhelp.cz