Venku sice aktuálně vládne mráz a zima, to nám ale nebrání v tom, abychom se v myšlenkách přenesli o pár měsíců dál a přemýšleli o tom, jak docílit krásně rozkvetlé terasy nebo balkonu. Jak na to?
Do léta ještě zbývá hromada času
Léto je sice ještě poměrně daleko, než se ale nadějeme, je tu jaro a spolu s ním je nevyšší čas začít přemýšlet o tom, čím letos ozdobíte balkon, terasu nebo okenní parapety. Muškáty a pelargonie jsou klasika, která se ale nehodí úplně všude. Navíc je na oknech má v truhlíku každý, co se tak trochu odlišovat? Výběr rostlin přizpůsobte podmínkám, které na balkoně budou. Každé totiž vyhovuje něco jiného.
Tip číslo jedna: Bylinky
Při domácím vaření určitě oceníte, když budete moct připravované jídlo ochutit doma vypěstovanými bylinkami. Ty se dají pěstovat jak na okně v kuchyni, tak třeba v bylinkových truhlících. Nejčastěji se do nich osazuje majoránka, pažitka, bazalka, petržel, rozmarýn nebo tymián. Jak je správně zasadit, aby výsledkem byla bohatá úroda?
- Prvním krokem je opatřit si sazeničku. Můžete samozřejmě vypěstovat ze semínek vlastní a radost z úrody bude o to větší. Pokud vám na vlastní pěstování nezbývá čas, samozřejmě můžete i nakoupit sazeničky v zahradnictví.
- Květináč nebo truhlík naplňte kvalitním substrátem, jako drenáž na dno truhlíku použijte keramzit.
- Bylinky se rozrostou, takže je sázejte řídce aby měly dostatek prostoru. Můžete je i nakombinovat, ale ne všechny druhy se vedle sebe hodí.
- Květináč umístěte na místo, kde svítí slunce, většina z nich totiž právě díky němu získá aromatické látky, pro které je pěstujeme.
- Bylinky potřebují i vláhu, pozor ale na to, abyste je zbytečně nepřelili. Nezapomínejte ani na přihnojování.
Tip číslo dva: Cibuloviny
Na jaře jsou nejoblíbenější cibuloviny a nabídka bývá skutečně pestrá. Jejich květy prozáří každé okno i terasu, kdo je měl už dříve, možná si cibulky zazimoval a bude je teď moci znovu použít. Do nádob můžete zasadit tulipány, modřence, narcisy, krokusy, hyacinty, ladoňky, sněženky a další jarní květiny.
- Nádoba, do které je zasadíte, musí být dostatečně velká a hluboká, aby byl dostatek zeminy jak pod cibulkou, tak nad ní.
- Na dně nádoby by měly být otvory, kterými odteče nadbytečná voda.
- Na dno dejte drenáž (keramzit, štěrk) a přes ní rozprostřete kvalitní zahradní substrát.
- Zasaďte cibulky, na ně nasypte vrstvu substrátu a pevně ho stlačte. Cibulky mohou být i blízko sebe. Po výsadbě je zalijte.
Tip číslo tři: Macešky a violky
V truhlíku i květináči vypadají báječně i pomněnky, macešky a violky trojbarevné, které si zamilujete na první dobrou. Patří mezi odolnější druhy dvouletek, které nepodléhají módním trendům. Pěstovaly je už naše prababičky, my v tom pokračujeme.
- Daří se jim na místech s dostatkem světla nebo v mírném polostínu, pozor je třeba si dát na polední slunce. To by je mohlo spálit.
- Ideální stanoviště je orientované severovýchodním, severozápadním nebo západním směrem.
- Při výsadbě do truhlíků je třeba počítat, na 50 cm délky truhlíku přijde 4-5 rostlinek.
- Nesnáší přemokření ani delší sucho, takže je třeba dbát na zálivku.
- Přihnojujte jednou za dva až tři týdny hnojivem pro balkonové květiny.
Do čeho rostlinky zasadit?
O tom, jak se výsadba rozroste rozhoduje nejen správná péče, ale i výběr nádoby, do které rostlinky zasadíte. Na trhu je mnoho nádob, některé jsou plastové, jiné keramické, setkat se můžete i se sklolaminátovými a hliníkolaminátovými nádobami, které jsou pevné, lehké a odolné. Mohou být klasické i samozavlažovací. Na jakou nádobu vsadit?
- Do klasických truhlíků se víc hodí nenáročné květiny, kromě truhlíku ale můžete vsadit i na květináč.
- Nádoba by měla být dostatečně velká. Čím víc prostoru budou kořeny mít, tím lépe porostou. Vybírejte vždy o něco větší nádobu, než si myslíte, že potřebujete, nebudete muset květiny tak často přesazovat.
- Svůj význam má i výběr barvy nádoby. Ideální jsou světlé barvy, které zabrání přehřívání během parných letních dnů.
Externí článek partnera