Videonávod na zimování muškátů
Zdroj: Pixabay.com

Zimování muškátů: jak na to, aby příští rok krásně kvetly? – videonávod

Muškáty, neboli pelargonie jsou stálice našich truhlíků na balkonech a parapetech. V létě jejich květy září všemi barvami a přitahují pozornost a zasloužený obdiv kolemjdoucích. Milují slunná stanoviště a snesou i jižně orientovaná okna. Naopak, pokud nebudou mít dost slunce, budou se spíše táhnout do výšky a vytvoří málo květů.

Muškáty naši zimu nepřežijí. Můžete si sice kupovat každý rok nové sazenice, ale je to trošku zbytečné. Starší rostliny totiž zesílí a napřesrok pokvetou ještě více. Aby vám dokázaly udělat radost i parádu v další sezoně, je potřeba jim na podzim věnovat jen trochu péče.

Jak tedy připravit pelargonie na přezimování?

  • Už během podzimu je přestaňte hnojit. Pokud přes léto přihnojujete, na podzim už růst nemusí.
  • Ideální doba na zimování je ještě před příchodem prvních mrazíků. Když to ale nestihnete, nic se neděje. I prvním teplotám pod nulou dokáží rostliny odolat.
  • Po sezoně budou muškátyhezky narostlé. Nebojte se je tedy pořádně zakrátit. Zároveň se zastřežením uberte zálivku. Tím, že se zmenší celková listová plocha, nespotřebují ani tolik vody.
  • Pozor kam na zimu je umístíte: Je důležitý dostatek světla. Nepřezimují dobře, pokud budou ve sklepě, nebo garáži bez oken. Vliv má i okolní teplota. Ta by v ideálním případě měla být okolo 6-10 °C. Vhodným prostorem tedy může být veranda kde se netopí, chodba v domě, či zimní zahrada. Určitě by jim vyhovoval i temperovaný skleník, prostor mezi špateletovými okny, nebo dílna. Nicméně tyto možnosti zdaleka nemá každý.
  • Při přezimování udržujte substrát jenom mírně vlhký. Mokrý by být neměl, rostliny by začaly hnít.
Zimování muškátů
Zdroj: Youtube kaná Rok zahradníka

Řízkování muškátů po zakrácení

Odstřižené části rostliny nemusíte vyhazovat na kompost, ale využijte je pro řízkování. Alespoň budete mít více rostlin a můžete se o ně rozdělit se sousedkou. Uvidíte, komu lépe “půjdou”. Jednotlivé řízky zkraťe tak, aby na konci každého z nich bylo “kolínko”, tedy mírně zesílená část výhonu. Z tohoto místa nejlépe koření. Odstraňte přebytečné listy, stačí jeden nebo dva menší. Řízky zapíchněte do substrátu a dejte někam, kde nebudou tolik vysychat.

Regenerace po zimě a jarní přesazení

Pokud jste nestříhali pečlivě na podzim, udělejte to teď. Nové výhony se nebojte zastřihnout, i když to na jaře nemusí tak vypadat, krásně obrazí. Oberte všechny suché listy. Rovněž je potřeba se podívat na kořeny. Nebojte se je vytáhnout opatrně z květináče nebo truhlíku a oklepejte z nich hlínu. Kořeny prohlédněte, pokud hnijí musí pryč. I ty zdravé zakraťte, ať se podpoří jejich růst. Poté je můžete přesadit do čerstvého substrátu.

Vyzrajte na korkovitost muškátů

Na spodku listů se mohou objevovat zelené nárustky. Jsou to zvětšené povrchové buňky listů, které zduří a poté hnědnou a odpadávají. Tohle “onemocnění” se nejčastěji objevuje u převislých muškátů a říká se mu korkovitost. Nezpůsobuje ho žádná houba, nebo nákaza, ale přemokření. Nadměrné zalévání, nebo nerovnoměrný přísun vody se projevuje u muškátů právě takhle. Řešení je tedy nasnadě – stačí ubrat zálivku. V případě, že máte muškáty venku na desti, zkontrolujte drenáž. Na dně truhlíku by měla být vrstva keramzitu, nebo drobného štěrku. Zároveň je potřeba zajistit dostatek odtokových otvorů, aby substrát nezůstával příliš vlhký.

Zdroje: Pixabay.com, Youtube kanál Rok zahradníka

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Jak na rozkvetlý balkon? Vsaďte na truhlíky! - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*