Včelí úl
Zdroj: Adobe Stock

Jaké vybavení pro začínající včelaře?

Jestliže vás zlákalo včelaření natolik, že přemýšlíte o pořízení vlastních včelstvem, určitě vám prolétla hlavou myšlenka na to, co všechno je k péči o včely potřeba. Dalo by se říct, že toho základního vybavení pro první rok není zase až tolik, ale přesto to může dohromady dělat docela významnou investici. Podíváme se tedy na jednotlivé části vybavení, bez kterého se včelař neobejde.

Co zvážit předem?

  • Pořízení včel s sebou nese i pořádný kus zodpovědnosti. Zvažte tedy, nakolik je ve vašich časových možnostech se o včely celý rok starat. Samozřejmě jsou měsíce, kdy je práce méně, ale v jiných obdobích to může být poměrně náročně, zvlášť pokud byste časem chov rozšiřovali a měli větší počet včelstev.
  • Zhodnoťte, jestli máte vhodné podmínky pro jejich chov. Sem patří velikost pozemku, dostatek pastvy pro včely, dobré stanoviště pro umístění úlů atd. Pokud byste takové místo doma neměli, je možné se zkusit domluvit s majitelem jiného pozemku, ale to s sebou může zase nést komplikace v podobě cestování a přístupu k místu, kde budete včely mít.
  • Nastudujte si alespoň základní teorii. Nevyhýbejte se odborné literatuře a není ani od věci zajít na nějaký seminář nebo setkání pro začínající chovatele včel.

Jaké vybavení pořídit?

  • Včely
    Jako první bude potřeba domluvit se odběru včel. Můžete začít s celým včelstvem nebo oddělkem. Někdo si ho zamluví u známého, který už včelaří, jiný upřednostní nákup přímo od někoho, kdo oddělky prodává cíleně. V každém případně je to snazší, než začínat s rojem, i když je to také možnost. Pro začínajícího včelaře se ale tolik nehodí. Doporučený počet oddělků do začátku je mezi 3 – 6. Více jich pro začátek nemá smysl pořizovat, nezkušený včelař by pak nejspíš nevěděl kam dřív skočit.
  • Úly
    Nákup úlu bude nejspíš jedna z prvních investicí a tady bude potřeba se rozhodnout, jaký druh úlu chcete. Standardní rámková míra používaná v Česku je 39 x 24 cm. Celosvětově jsou pak nejrozšířenější úly Langstroth. Je spíše na vás, co si vyberte, případně si lidé často vyberou podle toho od koho berou oddělky. K úlům přiberte navíc ještě náhradní rámky a nástavky. Hodit se bude také podložka na měl a mateří mřížka.
  • Vybavení pro práci se včelami
    Sem patří ochranné pomůcky, neobejdete se bez včelařské kulky, nebo rovnou kombinézy. Kombinézy mají výhodu, že konce rukávů a nohavic jsou opatřené gumičkami. Včely, které poletují kolem vás nebo spadnou na zem pak rády vlezou pod rukáv nebo do nohavice a při zmáčknutí mohou bodnout. Těsné manžety kombinéz jim v tom zamezí. Další součástí výbavy jsou včelařské rukavice. Do začátku si je můžete pořídit, vyrábí se v různých tloušťkách kůže. Zkušenější včelaři, nebo ti, kteří nejsou tak citliví na včelí bodnutí pracují často bez nich. To je odůvodněno lepším citem v prstech při práci se včelkami.
    Potřeba bude také dýmák, neboli kuřák. K nim se dodávají i knoty a různé druhy náplní. Jako náplň lze použít také jehličí, slámu, nebo dubovou práchnivinu. Kouř včely odradí při otevření úlu, takže budete mít prostor pro práci s nimi. Schovávají se totiž do méně zakouřených částí úlu. Pozor ale na přílišné zakouření, to by mohlo mít i opačný efekt a i mírné včelky pak zaútočí.
    Mezi další drobné vybavení patří rozpěrák a kleště na rámky, smetáček a kleštičky na odchyt včelích matek.
  • Medomety a další pomůcky pro vytáčení medu
    Až přijde čas medobraní, oceníte medomet, který vám pomůže dostat med z pláství. Existují různé druhy, ze začátku by mohl stačit ruční, ale jak budou včelstva přibývat, určitě oceníte automatické medomety. Dělají se v různých velikostech podle toho, kolik se do nich vejde rámků. Pro medobraní využijete také nerezový cedník na med, odvíčkovací vidličku a v neposlední řadě i sklenice.

Tolik tedy zhruba k potřebnému vybavení. Samozřejmě se jedná o jakýsi základ, bez kterého se neobejdete. Postupem času budete muset pořídit také vhodný nátěr na včelí úl. Díky nabitým zkušenostem zjistíte, co vám nejvíc vyhovuje a sami pak budete moci dokoupit další výbavu, která vám práci ulehčí. Nezapomeňte také ne to, že každý chovatel včel má povinnost se zaregistrovat u Českomoravské společnosti chovatelů. Po registraci vám bude přiděleno registrační číslo a stanoviště. Určitě je také vhodné pro se stát členy Českého svazu včelařů.

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*