Úspora jakýchkoliv finančních prostředků je v dnešní době inflace a rostoucích cen velmi aktuální otázkou. Téměř všichni hledají způsoby, jak by provozní náklady na svůj život mohli snížit. Jednou z nejvyšších položek na účtech, které musíme platit, jsou energie. Zejména v topné sezóně, kdy se ke všem položkám přidávají navíc také náklady na teplo. V článku se podíváme na několik způsobů, díky kterým lze za energie na vytápění ušetřit.
Tepelné čerpadlo
Prvním tipem k úspoře financí za vytápění musí být určitě tepelné čerpadlo. Je to alternativní systém vytápění a ohřevu vody, který patří k těm nejúspornějším systémům na trhu.
Funguje tak, že dokáže odebrat teplo okolnímu prostředí, ať už je toto prostředí vodou, vzduchem nebo zemí. Toto teplo následně zpracuje a přidá k tomu teplo, které získá běžným způsobem z elektrické sítě. Díky tomuto faktu lze s tepelným čerpadlem nejenom topit, ale také vyřešit ohřev vody. Pokud byste chtěli znát konkrétní poměr, pak tepelné čerpadlo dokáže získat z okolního prostředí až ¾ tepla potřebného k vytápění. Vaše provozní náklady za elektrickou energii převedenou na teplo se tak mohou snížit až na ¼ těch původních.
Výhodou tepelného čerpadla je také fakt, že prostředí, ze kterého čerpá teplo, nemusí být zrovna teplé. Jak je to možné?
Je to díky tomu, že pokud čerpadlo čerpá teplo ze studeného prostředí, nejdříve jeho teplotu ještě sníží, díky čemuž mu i tu trochu tepla dokáže odebrat. Není tak vůbec problémem ani čerpat teplo ze vzduchu v zimě.
Pořizovací náklady tepelného čerpadla a také cena jeho instalace jsou sice trochu vyšší, jde ale o investici s dobrou návratností, jelikož vaše náklady za energie na vytápění dokáže několikanásobně snížit.
Šetřit lze i při větrání
Čerstvý vzduch potřebujeme ať už doma nebo v kanceláři všichni, proto větrat musíme. Větrání je ale zejména v zimě spojené s velkými energetickými ztrátami. Teplo, o které kvůli větrání přijdeme, musí topení jednoduše opět vyrobit. I toto ale lze vyřešit a ušetřit. Jak?
Odpovědí je větrání decentrální rekuperací. Jde o větrák ve zdi se snadnou instalací. Postačí pouze vyvrtání otvoru na větrák do zdi a jeho instalace. Jaký pak bude jeho přínos?
Tento větrák přivádí čerstvý vzduch z vnějšího prostředí, vyvětráno tedy bude stejně jako při běžném větrání. Jeho výhoda ale spočívá v tom, že dokáže zachytit teplo ze vzduchu, který odvádí z místnosti, a poté ho předat vzduchu, který do místnosti přivádí – jde o tzv. rekuperaci.
Ve výsledku tak v průběhu celé zimy nebudete muset otevřít okno v místnosti, kde bude tento větrák. To minimalizuje tepelné ztráty, a tudíž sníží také náklady na vytápění.
V noci není žádoucí přetápět
Jakmile se v topné sezóně začneme potýkat s prvními mrazy, většina z nás okamžitě začíná pořádně zatápět, a to také před spaním. Přitom noční topení není vůbec žádoucí nejen z hlediska úspory financí, ale také z hlediska našeho zdraví.
Ideální teplota ke spánku by se měla pohybovat v rozmezí 15-18, maximálně pak 20 °C. V dnešní době je již většina panelových domů zateplená, přičemž je vybavena také plastovými okny, tuto teplotu lze tedy v noci udržovat pouze s pomocí postupně odcházejícího denního tepla a topit se vůbec nemusí. Žádoucí je tak spíše topení na večer vypnout. Ušetříte tím samozřejmě vaše finance, a navíc uděláte také něco pro své zdraví.
Chladnější prostředí je totiž potřebné pro klidnější a hlubší spánek. Mnohem lépe se v něm také usíná. Díky tomu se budete vzbouzet více odpočatí a ráno budete moci podávat také vyšší, ať už pracovní nebo sportovní, výkony. Pravděpodobně vymizí také nepříjemné nadměrné noční pocení, kterým trpí spousta lidí. Mnoho z nich zbytečně, právě kvůli přetopenému prostředí.
Externí článek partnera