Jak na maximálně ekologickou domácnost?

Pro milovníky zahradničení je často přirozené, že se snaží i doma neplýtvat a nezatěžovat přírodu nadměrným množstvím vyprodukovaného odpadu. Snaha o vytvoření ekologické domácnosti tak že zahrnuje mnoho aspektů. Od třídění odpadu, přes používání ekologicky odbouratelné drogerie až po šetření elektrickou energií a dalšími zdroji.

Třídění odpadu a omezení jeho tvorby

Před samotným tříděním by mohla a čím dál častěji skutečně předchází, snaha snížit celkovou produkci odpadu. Toho lze dosáhnout nákupem bezobalové drogerie a potravin do vlastních nádob. Bezobalové obchody u nás nejsou dostatečně dobře dostupné, v některý oblastech takto nakoupit téměř nelze. Jinde, obzvlášť ve větších městech, se vyplatí po takovém obchodě poohlédnout. Často se vám také může podařit najít komunitu podobně smýšlejících lidí, kteří jsou ochotni společně nakoupit pro více rodin. Můžete tak jednou za čas ušetřit cestu do bezobalového obchodu.

Třídění odpadu

 1. Využívejte kontejnery na třídění odpadu: Základem je mít doma alespoň tři koše – na plast, papír a směsný odpad. Vybrat si můžete koše na tříděný odpad na webu DoKoše.cz. Některé obce nebo města navíc nabízí kontejnery na sklo, bioodpad, nebo elektroodpad. Protože větší množství nádob na odpad bude zabírat místo v kuchyni a nemusí vypadat vždy esteticky, jsou vhodnou možností vestavné koše. Na jejich pořízení už je ale třeba myslet při zařizování domácnosti.
 2. Kompostujte bioodpad: Pokud máte zahradu, zvažte zřízení kompostu. Do kompostu můžete dávat odpady z ovoce a zeleniny, květin, trávy, listí a dalších rostlin.
 3. Minimalizujte použití jednorázových produktů: Nádobí, tašky, brčka, ubrousky – snažte se omezit jejich použití a nahradit je opakovaně použitelnými alternativami.
 4. Recyklujte staré elektronické přístroje: Mnoho obchodů a měst nabízí zpětný odběr elektroodpadu.

Šetření vodou:

 1. Omezte spotřebu vody při sprchování: Zkuste sprchovat se kratší dobu nebo investujte do úsporných sprchových hlavic.
 2. Používejte úsporné spotřebiče: Mnoho moderních spotřebičů, jako jsou pračky nebo myčky, má režimy šetřící vodu. Zároveň je pouštějte pouze, pokud jsou plné.
 3. Sbírejte dešťovou vodu: Pokud máte zahradu, můžete sbírat dešťovou vodu pro zalévání rostlin.
 4. Zkontrolujte domácnost na úniky vody: I malý únik může vést k velkému plýtvání vodou.

Další tipy:

 1. Využívejte obnovitelné zdroje energie: Zvažte instalaci solárních panelů nebo využití jiných obnovitelných zdrojů energie. Nicméně, zjistíte, že by se vám solární panely nemusely vyplácet, můžete šetřit i jinak. Spotřebiče jako monitory, televize nebo kávovary nenechávejte zbytečně ve stand-by režimu. V lednici používejte teplotu chlazení, která odpovídá vašim potřebám. Ne vždy je nutné mít lednici na maximum.
 2. Kupujte ekologicky šetrné produkty: Mnoho firem dnes nabízí výrobky s nižším dopadem na životní prostředí, jako jsou čistící prostředky, kosmetika, nábytek a dokonce i oblečení.
 3. Zařiďte si domácnost rostlinami: Rostliny pomáhají zlepšovat ovzduší doma a také částečně lapají prach. Jejich hlavní výhodou je však pozitivní dopad na naši psychiku. Vždyť komu by se lépe nežilo v domově plném zeleně?

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*