Přírodní oleje na dřevo a jejich využití při renovaci nábytku

Renovace nábytku může být skvělým způsobem, jak oživit staré kusy a dodat jim nový nádech života. Pokud máte doma vitrínu po babičce, židli z minulého století od nějakého z našich známých výrobců, nebo i vyrábíte nábytek vlastní, vždy se hodí mít vyzkoušených víc druhů povrchových úprav. “Finiš” nábytku totiž dokáže znásobit dojem, který zrenovovaný kousek udělá.

Samozřejmě můžete použít barvy, mořidla, ale také přírodní oleje se ukazují jako vynikající volba pro mnoho DIY projektů i profesionálních renovací.

Proč vybírat přírodní oleje na dřevo

Přírodní oleje na dřevo jsou vysoce oblíbené pro jejich zdravotní nezávadnost, odolnost a schopnost zvýraznit krásu přírodního dřeva. Také se relativně snadno používají. Na rozdíl od syntetických laků a barev, oleje na dřevo pronikají hluboko do dřevěných vláken a chrání je od uvnitř, aniž by bránily dřevu v přirozeném dýchání. Vytváří povrch, který je odolný vůči vlhkosti, škrábancům a jiným typům poškození, a proto jsou ideální pro nábytek, který je často používán.

Lněný olej

Lněný olej je velmi oblíbený pro renovace. Proniká hluboko do dřeva a zanechává saténový povrch, který dobře vypadá a je příjemný na dotek. Lněný olej je také velmi odolný a pomáhá chránit dřevo před vlhkostí. Je cenově dostupný, takže s ním můžete zrenovovat klidně celou šatní skříň. Malý tip: Pokud ho budete kupovat, podívejte se po něm v potřebách pro vinaře. Využívá se k ošetřování sudů a tyto obchody ho často nabízejí za mnohem nižší cenu za litr, než specializované obchody pro truhláře, nebo e-shopy s barvami a laky.

Tungový olej (čínský dřevní)

Tungový olej, je další výtečný olej pro dřevěný nábytek. Tvoří pevný a odolný film. Zároveň dobře odolává vhlku, takže se hodí i pro zahradní nábytek. Často se kombinuje s pomerančovým olejem pro dosažení příjemné vůně. Jeho mírnou nevýhodou může být vysoká hustota. To způsobuje pomalejší a obtížnější vsakování. Proto se může tungový olej před použitím zahřívat na teplotu 40-50 °C. Buďte přitom opatrní, jedná se o hořlavinu. Vyšší teplota ale vsakování usnadní, protože zahřátý olej má menší hustotu a lépe se dostane do dřeva. Další možností, jak vsakování zlepšit, je mírné naředění oleje, například terpentýnem.

Teakový olej

Tradiční teakový olej patří mezi nejkvalitnější přírodní oleje, kterými můžete dřevo chránit. Jedná se vlastně o směs olejů. Používá se dvěma způsoby: Buďto stíráním – kdy nábytek napustíte olejem a po cca 10 minutách přebytky nevsáknutého oleje setřete. Nebo bez stírání, kdy oleje použijete malinko méně, ale necháte ho všechen řádně vsáknout. První způsob dodává matný vzhled, výsledek použití druhého způsobu je lesklý.

Světlicový / saflorový olej

Někdy se mu také říká bodlákový olej, protože se získává ze semen bodláku světlice barvířské. Je oblíbený pro snadno předvídatelné výsledky při nátěrech: málo totiž žloutne. Naopak lněný olej žloutne v čase hodně, proto se světlicový olej hodí tam, kde chceme ihned po aplikaci vidět, jak bude výsledný nátěr vypadat i po pár letech.

To je tedy několik tipů na oleje, které se hodí k nátěrům dřeva. Používají se roztíráním štětcem, nebo hadrem. Zbylý olej, který dřevo nedokáže vsáknout je potřeba otřít. Při natírání mějte na paměti, že různé druhy dřev různě sají a tím pádem spotřeba olejů se bude měnit.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*