Bobkový list, neboli vavřín, latinsky Laurus nobilis je známá rostlina domovem ve Středomoří. V tamních podmínkách dorůstá značných rozměrů, ale její růst je relativně pomalý. Pěstuje se pro své okrasné a užitečné listy. V našich podmínkách není mrazuvzdorná, takže ji pěstujeme jako pokojovku, kterou můžeme letnit.
Listy používali už staří Řekové a Římané, při výrobě ozdobných věnců, kterými se zdobili po vítězné bitvě, nebo zápase. Dnes je nepostradatelný v kuchyni. Vždyť kdo by bez něj šel vařit třeba rajskou. Používá se i do dalších omáček, masových pokrmů a při přípravě ryb. Pomoct nám může i při nadýmání, nebo trávení tučných pokrmů.
Pěstování
Pěstování vavřínu ze semen je trochu náročnější. Musíme jim zajistit po několik měsíců stálou teplotu okolo 21 stupňů. Přijdou 2 – 3 cm pod zem a vyklíčit by měla za cca 6 týdnů. Je proto jednodušší koupit sazenici. Tu vysadíme zeminy s kvalitní drenáží. K hlíně přidáme 1 díl kompostu a 1 díl písku, aby měla rostlina dostatek živin a půda byla propustná.
Řízkování
Bobkový list si můžete namnožit i řízkováním. Využívají se k tomu vrcholové řízky, které uřízneme šikmým řezem. Ponechte jim alespoň 4 až 6 listů. Zapíchněte je do zeminy a nechte zakořenit v místnosti, při teplotě 21 stupňů. Řízkujte na jaře, nebo na podzim.
Rostliny mají rády slunné stanoviště a teploty na 20 stupňů. Pěstujte je tedy v přenosné nádobě a můžete je letnit. Nesnáší průvan a pokud ho necháváte venku, pravidelně zalévejte. Můžete i rosit listy, vavřín má rád vyšší vzdušnou vlhkost. Od jara do konce léta můžete i přihnojovat, jednou za 14 dní draslíkem a dusíkem. Střih snáší vavřín dobře, můžete ho snadno tvarovat a odstřižené listy zužitkovat v kuchyni.