Plectranthus amboinicus

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník je v poslední době stále populárnější bylinka, která odpuzuje hmyz, pomáhá při rýmě a nachlazení, nebo se hodí na léčbu ekzémů a drobných poranění. Protože je tak užitečná, stále víc z nás by si ji rádo vypěstovalo doma. Rostlinka roste rychle, proto, jakmile jednou začnete, bude snadné si vypěstovat dostatek zelených lístečků pro vaše potřeby.

Řízkování

Rostlinu si sice můžete koupit, ale krásně se ujímá z řízků. Proto je nejsnazší, pokud se domluvíte se známými. Pokud už rostlinu mají, jistě jim nebude vadit, když ustřihnout pár větviček. Ty zbavte lístků, nechte jenom pár, které budou nad vodou a dejte do sklenice, někam na okno. Během pár týdnů zakoření. Pro výsadbu použijte zahradnický substrát s příměsí písku, aby byl o něco propustnější. Sázet můžete dvě až tři lodyhy k sobě. 

Pěstování rýmovníku

Po zasazení dejte květináč k oknu, ale pozor na přímé slunce. Paprsky by mohly listy spálit. Lépe mu bude na rozptýleném světle, třeba za záclonou. Rostlině nesvědčí přelévání, naopak snese, pokud na něj občas zapomenete. Přihnojit můžete jednou za čtrnáct dní od jara do podzimu. Jenom pozor, pokud byste se chystali lístky sklízet, tak předtím nehnojte. Protože rýmovník roste opravdu rychle, budete si moct brzy z mateční rostliny odstřihnout další vlastní řízky. 

A pokud vám rýmovník na rýmu nezabere, sepsali jsme pro vás skvělých 11 tipů, jak se zbavit rýmy, dle našich moudrých babiček. Znáte třeba recept na cibulový sirup?

Foto: Luboš Nehyba

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*