Rýmovníku se také někdy říká kubánské oregano, moud, molice, mexický či řecký eukalipt. Jedná se ale pořád o tu samou bylinu z čeledi hluchavkovitých. Pochází nejspíš z východní Afriky. Má sytě zelené, ochlupené lístky, které působí až masivně. Lodyha je dužnatá. Koncem léta rostlina vykvétá, má bílé až růžové květy. Může dorůst až jednoho metru, ale v květináči bude spíš o dost nižší.
Pěstování
Naštěstí jsou rýmovníky nenáročné, určitě se jim u vás bude dařit a pozornost můžete věnovat jiným rostlinám. Stačí ho vysadit do květináče s propustnou půdou a umístit za okno, aby měl dostatek světla. Se zálivkou to nepřehánějte, půdu nechávejte vyschnout. Pokud rostlinka hnědne a objevují se na ni skvrny, uberte zálivku. Jestliže má dlouhé stonky a málo listů, táhne se za světlem. Zkuste ji najít místo, kde ho bude více.
Nevýhodou rýmovníku je to, že nesnáší mráz. Musíte ho tedy pěstovat jenom doma, aby teplota neklesla pod pro něj přijatelnou mez. Pokud kupujete sazenici v zimě, ujistěte se, že ji prodejce důkladně zabalí, případně počkejte na jaro.
Účinky a použití
Vůně rýmovníku funguje jako odpuzovač hmyzu. Pěstujte ho na okně v ložnici a v létě budete usínat bez bzučení dotěrných komárů. Jeho listy obsahují látky, které podobně jako aloe vera, urychlují hojení. Přikládejte je na popáleniny, škrábance a jiná drobná poranění. Nejčastěji ho ale využijete na podzim a v zimě. Pomáhá proti rýmě, nachlazení, při bolestech hlavy a ucpaných dutinách.
List můžete zlomit, nosit při sobě a průběžně inhalovat mentolovou vůni. Při větších obtížích si snadno připravíte rýmovníkový čaj. Natrhejte lístky, zalijte je horkou vodou (kolem 80 stupňů Celsia) a nechte je louhovat 5 minut. Čaj popíjejte teplý, můžete ho přisladit medem.
Foto: Luboš Nehyba