Jak krmit ptáčky_naturhelp.cz
Zdroj: Pixabay.com

Jak přikrmovat ptáky na krmítku a ideálně jim tím neublížit – videonávod

Podstatná část ptáků, kteří žijí na našem území přes léto, se během podzimu přesune to teplejších krajin. I přes náročnou cestu, při které musí mnohdy urazit obrovské vzdálenosti, tam nacházejí dostatek potravy a celkově příznivější podmínky k přezimování. Některé druhy tráví zimní měsíce ve Středomoří, na Apeninském poloostrově nebo v Africe.

S nástupem chladných dní si ale také často vzpomeneme i na naše opeřené kolegy ze zahrad, kteří na zimu zůstávají. Právě těm se pak většinou snažíme zimu ulehčit: rozvěsíme krmítka a nakupujeme zásoby.

Krmení ptáků podle Youtube kanálu České společnosti ornitologické

Čím tedy ptáky krmit?

Olejnatá semena

Největším hitem bývají semena slunečnice. Dodají ptákům cenný zdroj tuků a snadno se jim vylupují ze slupky. Pochutná si na nich velká část druhů, které na krmítko létají. Pokud ptákům nasypete směs, která slunečnice obsahuje, budou semínka slunečnice pryč jako první. Dostatek tuků obsahuje také proso, případně lněné semínko.

Dužnaté plody

Ptákům můžete nabídnout i dužnaté plody, jako šípky, jeřabiny a jablka. Jablka ale kontrolujte a dávejte je ptákům spíš v menším množství, mohla by se totiž začít kazit. Nasbírat dužnaté plody jako šípky a jeřabiny zabere na podzim trochu práce, ale kosi, drozdi a další druhy je ocení. Než jimi začnete krmit, můžete je v trsech zavěsit na půdu, nebo na jiné místo, kde proudí vzduch a nebudou tam hnít. Při sběru dbám na to, abych nesesbíral na jednom místě všechny plody. Vždy nechám něco na keřích či stromech tak, aby zbyla potrava i u původního zdroje.

Lůj a lojové koule

Lojové koule, které se prodávají v síťkách jsou také oblíbeným a rychlým způsobem, jak ptákům nabídnout potřebné živiny. Jejich nevýhoda je právě ona síťka. Pták se s v ní může drápkem zachytit a někdy se mu už nepodaří dostat ven. Také je z plastu a pokud bychom je věšeli někde ve volné přírodě, po zkonzumování náplně vznikne zbytečný odpad. Tukové koule tedy klidně kupujte, ale vyndávejte je ze sítěk. Existují speciální zásobníky, do kterých je můžete přendat. Pak už ptákům nic nehrozí a mohou si pochutnávat.

Obyčejný kus hovězího loje nadělá stejnou službu. Ptáci ho mají v oblibě a jsou schopni ho po malých kousíčcích ozobávat velmi dlouho. Pokud vám nevadí, že v zahradě nevypadá úplně esteticky, dopřejte jim ho.

Modřinka na krmítku. Zdroj: Pixabay.com

Čím naopak rozhodně nekrmit?

Nedávejte ptákům slupky a zbytky zbytky jídel z kuchyně. V zimních měsících jsou lidé schopni donést silvestrovské chlebíčky labutím k řece. Tak to tedy prosím, ne. Také je naprosto nevhodné krmit starým pečivem. Pečivo je slané a pro ptáky nebezpečné. Samozřejmě bychom jim neměli nabízet ani znehodnocené krmivo, i když je pro ně bylo původně určené. Zapařené a nahnilé plody, ani plesnivou slunečnici jim také nepředkládejte.

Problematické jsou i levné směsi krmiv. Ty mohou obsahovat semena ambrosie, která u ptáků může způsobit silnou alergickou reakci. Člověk by skoro čekal, že krmivo pro ptáky nebude už od výroby obsahovat něco, co by jim mohlo uškodit. Bohužel to tak úplně není, proto pokud kupujete směsi, kontrolujte jejich složení.

Kam krmítko umístit?

Ideální je prostor, ze kterého budou mít ptáci rozhled a uvidí případné blížící se nebezpečí, třeba v podobě koček. Také jim pomůže, když bude částečně chráněné před větrem, nějakou nedalekou zdí nebo třeba živým plotem. Krmítko se nedává na zem, vždycky je dobré, aby bylo alespoň ve výšce 1,5 metru. Tak se nám bude i dobře doplňovat krmivem. Postačí ho tedy přidělat na kůl, nebo pověsit na strom. Pokud jsou v okolí stromy nebo keře, uvidíte, že někteří ptáci krmivo nesezobnou přímo v krmítku, ale jen si ho vezmou a letím s ním na blízkou větev. Takto se chovají třeba sýkory. I proto je vhodné, pokud v okolí nějaké takové místo je. Samozřejmě krmítko umisťujeme tak, abychom ho mohli snadno doplňovat a průběžně čistit. Jednou za týden bychom z něho měli dokonale vymést zbytky krmení tak, aby se nekazilo.

Zdroje: Pixabay.com, Birdlife.cz

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*