Jak vyměnit vodovodní baterii – videonávod

Máte problémy s kohoutkem, který netěsní, jde moc těžko, nebo jednoduše nezapadá do estetiky vaší koupelny či kuchyně? Existuje mnoho důvodů, proč byste měli zvážit výměnu vodovodní baterie. Mnohdy se jedná o jednoduché úkony, které můžete provést sami, aniž byste museli volat odborníka a platit za jeho služby.

Typy baterií: Nástěnné versus stojící
Vodovodní baterie o dvou základních kategorií – nástěnné a stojící. Pokud plánujete vyměnit nástěnný kohoutek, největší výzvou je najít vhodnou náhradu. Jakmile ji máte, instalace je poměrně jednoduchá. Na druhou stranu, výměna stojícího kohoutku může vyžadovat více dovedností, ale i zde by měl průměrně zručný jedinec úkol zvládnout.

Zdroj videa: Youtube kanál Hornbach CZ

Nástěnná baterie
Ať už potřebujete vyměnit baterii u dřezu nebo umyvadla, platí zde zásada: „Měř dvakrát, řež jednou.“ Toto pravidlo je klíčové při výběru náhradního dílu. Důkladně změřte vzdálenost mezi připojeními k stěně.

Postup výměny nástěnného kohoutku: Začněte měřením vzdálenosti mezi trubkami pro teplou a studenou vodu. Starší modely často mají vzdálenost 100 mm, zatímco novější modely 150 mm. Pokud máte neobvyklé rozměry, doporučujeme konzultovat se s odborníkem při výběru nového kohoutku.

Před zahájením prací nezapomeňte uzavřít přívod vody. Poté otevřete kohoutek, aby se voda zcela vypustila. Pro odmontování starého kohoutku použijte klíč. Po demontáži připravte nový kohoutek a postupujte v opačném pořadí. Pro zajištění těsnosti můžete použít teflonovou pásku na závity. Po instalaci otevřete vodu a zkontrolujte, zda vše funguje správně.

Stojící baterie Při výměně tohoto typu kohoutku je třeba být trpělivý. Začněte stejným způsobem jako u nástěnného kohoutku – měřením a uzavřením vody.

Postup výměny stojící baterie: Demontáž vyžaduje vhodný klíč a možná i šroubovák. Teflonová páska může být užitečná pro utěsnění závitů. Začněte odpojením hadic od přívodních kohoutků, poté povolte upevňovací šroub kohoutku. Po odstranění starého kohoutku postupujte v opačném pořadí pro instalaci nového.

Před připojením hadic k přívodním kohoutkům použijte teflonovou pásku na závity pro lepší těsnost. Ujistěte se, že správně připojíte teplou a studenou vodu – hadice by měly být označeny modře a červeně.

Po dokončení všech kroků otevřete vodu a zkontrolujte, zda vše funguje správně. Pokud ano, gratulujeme! Zvládli jste jednu z dovedností, kterou může vaše domácnost vyžadovat.

Zdroj: Youtube kanál Jdu do dílny

Zdroje: Youtube kanál Hornbach CZ, Youtube kanál Jdu do dílny

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*