Jaké jsou fáze spánku?

Jaké jsou fáze spánku?

V průměru dospělý jedinec spí zhruba 8 hodin denně. Od narození, kdy spíme téměř 18 hodin, se doba spánku postupně snižuje. Do pěti let věku spíme kolem 10-12 hodin, a tato doba se postupně snižuje až k průměrným 7-8,5 hodinám v dospělosti. Novorozenci mají spánek rozložen do kratších intervalů, které se postupem času prodlužují. Ve třech letech věku většina dětí spí celou noc a dopoledne si ještě zdřímne. Dospělí obvykle spí jednou denně, ale vrcholoví sportovci mohou potřebovat více odpočinku. Pro optimální regeneraci je nejlepší spát v leže, i když někteří lidé tvrdí, že v křesle u televize spí nejlépe.

Struktura spánku Spánek má dvě hlavní fáze: REM (s rychlými očními pohyby) a NREM (bez rychlých očních pohybů). Tyto fáze se střídají. Během REM fáze je mozková aktivita velmi vysoká, podobná bdělému stavu. NREM fáze je charakterizována klidem a relaxací a má čtyři podstádia podle hloubky spánku.

Proces usínání Usínání je přechod mezi bděním a spánkem. Začíná se zavřenýma očima a hlubokým dýcháním. Během tohoto procesu může dojít k náhlým svalovým křečím, které mohou člověka probudit. Myšlenky během usínání mohou být chaotické a často vedou k smyslovým klamům.

NREM fáze Spánek obvykle začíná NREM fází, která postupuje od nejlehčího k nejhlubšímu stadiu. Po 70-80 minutách následuje krátká REM fáze. Tento cyklus se opakuje několikrát během noci. Během NREM fáze tělo regeneruje a obnovuje své zásoby energie.

REM fáze Během REM fáze mozek je velmi aktivní a většina snů se odehrává právě v této fázi. Tělo je však téměř paralyzováno, s výjimkou několika základních svalů. Probuzení z REM fáze může být náročné.

Zážitky ze snů Sny jsou smyslové vjemy, emoce a myšlenky, které zažíváme během spánku. Většina snů je zapomenuta krátce po probuzení, ale některé mohou zůstat v paměti po dlouhou dobu.

Proces probouzení Probouzení je přechod zpět do bdělého stavu. Někteří lidé mají vrozenou schopnost probudit se v určitý čas bez budíku.

Biorytmus spánku Lidé se liší v tom, kdy během dne jsou nejaktivnější. Někteří jsou ranní ptáčata, zatímco jiní jsou noční sovy. Ranní ptáčata mají tendenci být aktivní brzy ráno, zatímco noční sovy jsou aktivní později během dne.

Zdroje: www.mp-zdravyspanek.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*