Textilní průmysl hledá způsoby barvení, které jsou šetrné k přírodě

Textilní výroba je poměrně staré řemeslo, které si prošlo určitým pokrokovým vývojem. Dříve si ty nejchudší lidé museli vyrábět látky sami a tak nacházeli barviva v přírodě kolem sebe, což byl ideálně šetrný ekologický způsob směrem k přírodě. Nejčastějším materiálem ke zdobení a barvení byly rostliny, které lidé nacházeli kolem sebe. Příroda je doslova plná barevných pigmentů a patří k nim zejména bobule, kopřivy či šišky. Bohatým zdrojem pro získání přírodních barviv je také spíž a kuchyně. Je tím nejlepším místem pro hledání ideálního materiálu, jako jsou cibulové slupky, červená řepa, koření nebo pecky.

V současné době si nedokážeme představit, že bychom seděli doma u dřevěného tkalcovského stavu a hodiny provlíkali osnovy nití a ještě jít na louku, do lesa a sbírat barvičky. Dnes jsou možnosti jednodušší a pohodlnější. Můžeme si materiál zakoupit a díky zajímavému koníčku si něco ušít. Na trhu máme mnoho materiálu k využití na různé druhy finálního výrobku, od pláten, úpletů, teplákovin s potiskem, softshellu až po materiály s kožíškem. Bohatý výběr je díky barvení a potisku opravdu široká a tak se nestane, že bychom chodili ve stejném oblečení a v každé domácnosti jsme měli stejné závěsy. K barvení textilií se dnes používají syntetická barviva, která postupně nahradila přírodní barviva a to také z důvodu, že jsou levnějším způsobem. Zaručují také stálobarevnost a může se s jejich pomocí namíchat jakýkoliv odstín modré, zelené, ale také růžové žluté nebo i šedé či hnědé a dalších barev.

Ovšem i zde je při barvení látek chemickými barvami kladen důraz na co nejšetrnější způsob k přírodě. Dobrým příkladem jsou například reaktivní barvy bez AZO. I když slovo “reaktivní” nezní moc ekologicky, zaručují snadno se vázat chemickou reakcí na vlákna. Nevyžadují využití žádných mořidel, těžkých kovů, anorganických solí ani aminu a v přírodě jsou biologicky rozložitelné. V případě bělení látek se používá peroxid vodíku. Ten neuvolňuje do přírody škodlivé chemikálie. Dalším šetrným mechanismem, který se používá k barvení je inkoustový tisk.
Textilní průmysl se i nadále rozvíjí a určitě své technologie stále zdokonaluje. Například velkým tématem se kterým se snaží vypořádat je, jak nakládat s odpadní vodou. Začíná se přistupovat na opětovné využití vody z barvících van.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*