Corylus avellana
Zdroj: Adobe Stock

Líska obecná (Corylus avellana)

Líska je keř z čeledí břízovitých. Roste celkem rozložitě a do výšky může mít i 3 – 4 metry. Díky rozkládajícím se větvím se koruna směrem nahoru rozšiřuje a její průměr může být okolo 10 metrů. Má šedohnědou kůru, která se s přibývajícím věkem mírně rozpraskává. Kulaté listy mají na konci hrot a na zimu opadávají. 

Kvete brzy, klidně už od února. Samičí květy jsou drobné, nenápadné, mírně nafialovělé. Samičích květů, kterým se říká jehnědy, si asi všimnete spíš. Jsou hnědé a poskytují důležitou potravu pro včely právě díky tomu, že kvetou tak brzy na jaře. 

Jehnědy- květy lísky obecné na jaře

Pěstování

Líska se vysazuje kvůli oříškům a také je vhodnou dřevinou pro včelaře. Roste svižně, takže opatrně při výsadbě – za chvíli by mohla zabrat hodně prostoru. Na druhou stranu snáší dobře řez, takže jim můžete udržovat v potřebné velikosti. Na stanoviště není náročná, v přírodě roste na slunných mezích i ve stínu, často na okrajích lesa. Na zahradě ji můžete “vrznout” do nějakého nevyužitého, nebo nevzhledného kouta, který krásně vyplní. 

Snadno odolává mrazům, takže se ji nebojte vysadit ani ve vyšších polohách. Můžete ji také přidat do živého plotu, nebo z lísek vytvořit houževnatý větrolam, který bude chránit choulostivější rostliny před severními větry. Lískové keře jsou vhodné také na kopicování.

Využití

Líska se vám po zhruba 10 letech odmění chutnými oříšky. Konzumovat je můžete jen tak, nebo využít při pečení, či si připravit domácí nutelu. Lísku často sázejí včelaři.

Foto: Adobe Stock, Luboš Nehyba

Keep Scrolling

2 komentáře

  1. Pingback: Jedlý živý plot – co do něj vysadit? - Naturhelp.cz

  2. Pingback: Pěstování lanýžů v Česku - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*