Hustý les uprostřed Nového Zélandu_Naturhelp
Zdroj: Adobe Stock

Muž, který strávil 30 let obnovou původního lesa na Novém Zélandu – dokument

Hugh Wilson je botanik, který žije na novozélandském poloostrově Banks Peninsula. Před třiceti lety začal vytvářet rezervaci Hinewai s cílem přeměnit vyprahlé, neúrodné pastviny zarostlé hlodášem na zelené lesy. Místní ho považovali za podivína. “Chraňte nás před blázny a snílky,” tvrdili. Dnes je Hugh respektován jako místní hrdna a jeho příběh je znám po celém Zélandu. Podívejte se na půlhodinový dokument z produkce Happen Films, který přibližuje vznik a fungování této rezervace.

Hugh v dokumentu popisuje svůj přístup k ochraně půdy. Původně byla rezervace, kterou vytvořil plná plevelné rostliny – hlodáše. Místní farmáři využívali půdu hlavně k pastvě, takže rostlinu zkoušeli hubit všemi způsoby – buldozerem, vypalováním i postřiky. Neúspěšně. Hugh pochopil, že s hlodášem nelze bojovat, že je potřeba ho využít.

V místech, kde roste se snaží vytvořit les, který by se co nejvíce blížil původním porostům. Nepotřebuje tedy získávat půdu pro pastvu, nebo zemědělství. To je potřeba přiznat. Porosty hlodáše tím pádem poskytují ideální podmínky růst nových stromů. Ty žijí v jeho stínu a rostou rychle díky dusíku, který keře hlodáše vážou do půdy. Když stromy hlodáš přerostou, zastíní ho. Stín tahle rostlina nesnáší, takže postupně schne a odumírá. Tím vytváří prostor pro vznik druhově pestrého lesa, který je Hughovým cílem.

Zdroj: Youtube kanál Happen Films, Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*