Myčka na nádobí aneb vyplatí se její pořízení?

Obrovské množství lidí se stále pozastavuje nad otázkou, zda se vyplatí pořízení myčky na nádobí nebo nikoliv. V této debatě bohužel existuje mnoho mýtů, kterým spousta spotřebitelů uvěří, čímž trpí nejen jejich peněženky, ale také jejich životní komfort. Pokud si totiž koupíte kvalitní myčku na nádobí, pak se vám tato investice vrátí během několika měsíců.

Pojďme si kromě toho ukázat i další důvody, proč by se ve vaší domácnosti měla ocitnout myčka na nádobí.

Úspora vody

Hlavním důvodem k pořízení kvalitní myčky na nádobí by pochopitelně měla být snaha uspořit vodu. Ač se to na první pohled nemusí zdát, tak při umývání špinavých hrnců a talířů v klasickém dřezu spotřebujete relativně velké množství vody. Myčka spotřebuje během jednoho cyklu v průměru 9 až 12 litrů vody, přičemž v tomto objemu dokáže vyčistit až 12 sad nádobí.

Zdroj foto: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Stejný objem předmětů byste v ruce umyli při spotřebě asi 40 litrů vody. Dá se tedy odhadnout, že pořízením myčky na nádobí ušetříte až ¼ vody, což při ročním zúčtování vyústí v úsporu v řádech vyšších tisíc korun českých.

Nízká spotřeba energie

Dalším obrovským a nepravdivým mýtem je energetická náročnost moderní myčky na nádobí. Mnoho z vás si určitě bude myslet, že pořízením dalšího spotřebiče do domácnosti rapidně stoupne spotřeba elektrické energie. Opak je ovšem pravdou, protože odběr tohoto zařízení během jednoho cyklu je zanedbatelný. Při ručním mytí nádobí oproti tomu spotřebujete až 2,5 kWh na ohřátí teplé vody. Myčka ale na jeden mycí cyklus potřebuje pouze 1 kWh energie.

Ochrana životního prostředí

O ekologii se v poslední době vedou vášnivé diskuse, během nichž často přijde na přetřes také myčka na nádobí. I v tomto ohledu však moderní spotřebič nabízí neprůstřelné argumenty, kterými přesvědčuje mnoho spotřebitelů o výhodnosti jeho pořízení.

Nejenom, že nákupem kvalitní myčky ročně ušetříte obrovské množství vody, kterou můžete využít jiným způsobem, ale kromě toho nespotřebujete ani tolik elektrické energie. V žádném případě tak nelze tvrdit, že myčka na nádobí nepřispívá k ochraně životního prostředí.

Stoprocentně čisté nádobí

Určitě se vám při ručním mytí nádobí stalo, že jste zažranou špínu nebo zaschlou mastnotu drbali několik desítek vteřin a stejně se vám ji nepodařilo odstranit. Tento problém však po pořízení myčky na nádobí nebudete muset řešit. Po každém cyklu totiž ze spotřebiče vytáhnete stoprocentně umyté a hygienicky čisté talíře, příbory a hrnky.

Veškeré bakterie a nečistoty jsou odstraňovány proudem horké vody, které navíc v kombinaci s čistícími prostředky nemají sebemenší šanci na přežití. Někteří výrobci dokonce udávají, že jejich zařízení dokáže odstranit až 99,9 % bakterií.

Zdroj foto: Lezek Glasner / Shutterstock.com

Odstranění hrubých nečistot

Problémem starších myček byla neschopnost poradit si s hrubými nebo zažranými nečistotami. To však u moderních spotřebičů odpadá. Díky speciální funkci intenzivního mytí, kterou disponuje drtivá většina zařízení, už nebudete muset nádobí nahrubo umývat. Tento proces totiž nedává z úsporného a ekologického hlediska žádný smysl, neboť myčku si pořizujete hlavně z důvodu, abyste se o mytí nádobí nemuseli vůbec starat.

Spousta volného času

Pořízení myčky na nádobí vám v neposlední řadě přinese i velké množství ušetřeného času. Místo toho, abyste trávili 15 minut denně mytím nádobí, pouze naskládáte špinavé talíře a příbory do spotřebiče a zvolíte příslušný program. Takto ušetřený čas pak můžete věnovat například sebevzdělávání nebo partnerovi či rodině.

Koupě moderní myčky se stoprocentně vyplatí. Jedná se totiž o úsporné a užitečné spotřebiče, které si ve vaší domácnosti určitě najdou místo.

One Comment

  1. Pingback: Myčka na nádobí je výborný pomocník. Ale umíte ji správně používat?

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*