Připravte svou zahradu na letní sezónu: 4 styly, které v ní budou letos převládat

Zahrady už dávno nejsou jen prostorem pro pěstování plodin nebo květin. V současnosti představují důležitou část vašeho domova, která může sloužit i k odpočinku nebo setkání s přáteli. Plánujete toto léto strávit spoustu času venku a přemýšlíte, do jakého stylu zařídit svůj exteriér? Připravili jsme si pro vás několik tipů.

Domácí venkovský styl

Venkovský styl je charakteristický tím, že z něj vyzařuje klid a pravá domácí atmosféra. Je tak výborný v případě, že v zahradě chcete hlavně odpočívat. Když se pro něj rozhodnete, dbejte na tyto detaily:

 • Rustikální nábytek – dřevěný zahradní nábytek s rustikálním vzhledem přinese do zahrady klid a nádech venkovské atmosféry. Skvělou volbou je sezení ve formě lavic, židlí nebo sedaček doplněné o konferenční nebo jiný typ stolu.
 • Dřevěné detaily – dřevo nemusí být použito pouze v rámci nábytku. Klidně si s ním pohrajte i ve formě doplňků a dalšího zařízení. V zahradě krásně vynikne dřevěný plot, pergola či dokonce dřevěný květináč.
 • Barevné květiny – umístěte je přímo do altánku v pěkných květináčích, případně si vypěstujte květinové záhony.
 • Moderní osvětlení – místo jednoduchých lamp se poohlédněte po lucernách nebo solárních lampách s vintage designem.

Nadčasový moderní styl

Toužíte po něčem nadčasovém, co bude vypadat dobře i o několik let? Vsaďte na moderní styl, který je jedinečný a velmi přitažlivý. Obvykle pracuje s bledými barvami, kterým dodává hloubku pomocí detailů v černé, šedé a tmavě hnědé.

Pokud přemýšlíte, že byste si zahradu zařídili do tohoto stylu, držte se následujících rad:

 • Čisté a jednoduché linie – moderní styl si zakládá na minimalističnosti, proto volte zahradní nábytek bez různých propracovaných detailů.
 • Funkční prostory – zahradu rozdělte na více funkčních oblastí, například na oblast odpočinku, koupání nebo práci. Výsledkem bude jasně definovaný prostor, ve kterém jen tak nevznikne chaos.
 • Kvalitní materiály – z materiálů se zaměřte na dřevo, sklo, kámen, ocel a beton, které zahradě přidají na sofistikovanosti.
 • Celozelené rostliny – místo barevných květů se zaměřte spíše na celozelené rostliny jako jsou kaktusy nebo palmy.

Chladný industriální styl

Industriální styl je charakteristický využíváním chladnějších materiálů, které na zahradě umí dokonale vyniknout. Zároveň si zakládá na minimu doplňků a spíše tmavších barvách. Pokud by vás lákal, inspirujte se těmito tipy:

 • Průmyslový nábytek – zahradní nábytek by měl být vyroben z kovu, oceli, hliníku nebo železa a neměl by mu chybět design s menšími nedokonalostmi.
 • Minimum doplňků – industriální styl pracuje s minimem doplňků, proto to s nimi nepřehánějte. Nejlépe uděláte, když sáhnete jen po těch nezbytných, jako jsou polštáře na sezení, závěsy na altán nebo koberce.
 • Zelené rostliny – do industriální zahrady vyberte robustní rostliny, které se budou hodit k masivnímu nábytku.
 • Tmavé barvy – při zařizování se zaměřte na odstíny jako černá, šedá, hnědá nebo cihlová. Bledé tóny využívejte jen v detailech.

Příjemný středomořský styl

Přineste si domů dovolenkovou atmosféru. Středomořský styl se hraje s jemnými pastelovými a svěžími barvami, které jsou jako stvořené pro jaro a léto. Kromě toho je charakteristický i dalšími vlastnostmi, mezi které patří:

 • Přírodní materiály – spolu se dřevem se nebojte zvolit také ratan, kámen nebo terakotu. Efektivně podtrhnou nadčasový vzhled zahrady.
 • Textil – středomořský styl si zakládá na textilu. Do zahrady si proto pořiďte koberce, přehozy, deky, závěsy či ubrusy.
 • Vodní prvky – charakteristickým rysem středomořské zahrady jsou fontánky, vodopády, jezírka a vodní kaskády, které přitáhnou pozornost a výborně doplní například travnatou plochu.
 • Mozaiky – barevné mozaiky na květináčích, různých nádobách nebo jiném zařízení přinesou do zahrady život a zabrání tomu, aby vypadala mdle a neoriginálně.

Jedná se o externí článek partnera.

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*