návod na pěstování chřestu

Jak pěstovat chřest – videonávod

Chřest (Asparagus officinalis) je výborná a výživná zelenina, která si zaslouží místo ve vaší zahradě. Pěstování chřestu vyžaduje trpělivost, protože trvá několik let, než můžete sklízet plnohodnotnou úrodu. Tento návod vás provede jednotlivými kroky od výsevu semen až po sklizeň. Počítá s pěstováním ze semen, což dobu do sklizně ještě prodlouží. Rychlejší proto bude, když si rovnou koupíte sazenice chřestu. Ty ale bývají brzy z jara u některých dodavatelů vyprodané.

Zdroj videa: Youtube kanál eChaluparka

Výběr a příprava semen

Začněte s kvalitními semeny chřestu. Doporučuje se koupit certifikovaná semena od renomovaného prodejce. Semena chřestu jsou malá a kulatá, a před výsevem je dobré je namočit do vody na 24 hodin, aby se urychlilo klíčení. Semena chřestu vysévejte na jaře, ideálně v březnu nebo dubnu. Použijte malé květináče nebo výsevní nádoby naplněné kvalitní zeminou. Semena vysévejte do hloubky asi 1 cm a udržujte zeminu vlhkou, ale ne přemokřenou. Umístěte nádoby na slunné místo s teplotou kolem 20 °C.

Přesazení sazenic

Když sazenice dorostou do výšky asi 10-15 cm a mají alespoň 3-4 pravé listy, je čas je přesadit na trvalé stanoviště. Vyberte slunné místo s dobře propustnou půdou. Před přesazením připravte záhon tak, že půdu důkladně prokypříte a přidáte kompost nebo dobře vyzrálý hnůj. Sazenice chřestu vysazujte do řádků s rozestupy asi 30 cm mezi rostlinami a 1,5 metru mezi řádky. Vykopávejte jamky hluboké 10-15 cm a sazenice umístěte do jamek tak, aby kořeny byly dobře rozprostřené. Zakryjte je zeminou a dobře zalijte.

Péče o chřest a sklizeň

Chřest potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v suchých obdobích. Udržujte záhon bez plevele a během vegetačního období přihnojujte organickými hnojivy. Na podzim odstraňte uschlé nadzemní části rostlin.

První sklizeň chřestu můžete očekávat až ve třetím roce po výsadbě. Stonky sklízejte, když dosáhnou délky 20-25 cm a jsou ještě mladé a křehké. Pravidelnou sklizní podpoříte růst nových výhonů.
Po sklizni nechte rostliny dorůst a neodstraňujte všechny výhony. Tyto výhony pomohou rostlinám načerpat energii pro další sezónu. Na podzim opět odstraňte uschlé části rostlin a přikryjte záhon vrstvou kompostu nebo mulče.

Pěstování chřestu vyžaduje trpělivost a péči, ale odměnou vám bude vynikající a zdravá zelenina, kterou si můžete užívat po mnoho let. Chřest na jednom stanovišti dokáže plodit až po dvě dekády v kuse. Trocha trpělivosti investovaná do jeho pěstování se tedy bohatě vrátí.

Zdroj videa: eChaluparka.cz

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*