Garrulus glandarius
Zdroj: Adobe Stock

Sojka obecná (Garrulus glandarius)

Sojka, anglicky Jay, je známý pták zhruba o velikosti holuba. Patří do čeledi krkavcovitých. Délkou těla dorůstá mezi 32 – 35 cm, v rozpětí křídel dosahuje maximálně 58 cm a váží mezi 150 – 180 g. Na to, že patří mezi krkavcovité je relativně pestře zbarvená. Celkově je oranžovohnědá, má ale černý ocas a zobák. Kostřec je bílý a na černobílých křídlech se krásně vyjímají modrá pírka. Ty jsou známou ozdobou mysliveckých klobouků. Na hlavě ji peří tvoří malou chocholku, kterou vztyčuje při rozčilené. Její pera mívají černé konce. Žije v celé Evropě, Asii a na severozápadě Afriky.

Živí se tím, co najde na zemi i na stromech. Mezi důležité složky jejího jídelníčku patří žaludy a bukvice. Ty si i schovává do vlastních skrýší, aby se pro ně vrátila v zimě. Dále vyhledává lískové ořechy, semena a další plody. Z živočišné stravy nepohrdne hmyzem a jeho larvami, červy, slimáky, atd. Někdy si stravu obohatí i o mláďata jiných ptáků, vejce, nebo ulovenou myš. Sojka ale hnízda jiných ptáků neplení nijak často.

Hnízdo si staví v korunách stromů, nebo ve vyšších keřích. Staví ho z větviček a vystélá trávou, či mechem. Samice do něj pak klade 5-7 žlutošedých vajec, na kterých sedí okolo 16 dní. Mláďata krmí oba rodiče a mladí ptáci opouštějí hnízdo zhruba za 22 dní od vylíhnutí. Pak dalších několik týdnů tráví po boku rodičů, kteří je přikrmují.

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*