Trvalky pro zářivou výsadbu

Trvalky, které rozzáří vaši zahrádku

Přinášíme pár tipů na vytrvalé rostliny, které se skvěle hodí do kombinovaných výsadeb a doplní paletu kvetoucích trvalek ve vaší zahradě.

Dračík chlupatý

Jiným názvem Penstemon chlupatý (Penstemon hirsutus) je trvalka původem ze Severní Ameriky. Patří do čeledi jitrocelovitých – Plantaginaceae. Tvoří nízké, kompaktní trsy, které dorůstají výšky okolo 30 cm. Kvete velmi bohatě a jeho fialové trubkovité květy vám budou dělat od června do července. V našich podmínkách ale není plně mrazuvzdorný. Bez ochrany by odolal maximálně -12 °C. Proto ho můžete pěstovat v nádobách a na zimu přenést dovnitř. Pokud má růst celoročně venku, je třeba ho seříznout a zakrýt chvojím, nebo vrstvou slámy.

Penstemon hirsutus ‘Pygmaeus’

Prérijní kouř

Tato nižší trvalka pochází z prérií severní Ameriky. Jedná se o druh kuklíku, latinsky Geum triflorum. Prospěje mu dostatek prostoru, slunce a čerstvého vzduchu. Na prérijích totiž hodně fouká. Naopak na srážky není náročný. Po odkvětu se napřímí květní kalichy a růžové chmíří začne v větru povlávat. Vypadá pak jako růžový dým, který se povaluje na zemí. Tento efekt dal vzniknout americkému lidovému názvu prairie smoke, tedy prérijní kouř. Všimnete se ho pouze u skupinových výsadeb, samostatná rostlina stejný efekt nevytvoří.

Geum triflorum

Chrastavec

Chrastavce patří do čeledi zimolezovitých a celkem jich existuje okolo 60 druhů. U nás je rozšířený chrastavec rolní. Roste na polích, mezích a slunných okrajích lesů. Má laločnaté listy v přízemních růžicích a hezké, fialové květy. U nás jedná o běžnou rostlinu. Některé jeho poddruhy jsou ale kriticky ohrožené. Třeba chrastavec rolní krkonošský, který se vyskytuje pouze v oblasti.

Mezi zahrádkáři je také oblíbený chrastavec makedonský (Knautia macedonica). Pochází z Balkánu a krásně kvete po celé léto. Jeho vínové květy nám můžou dělat radost od července do září. Ve své domovině roste na slunných stráních a protože pochází z teplejších krajin, je mrazuvzdorný do cca 24 °C (zóna 6a). Nemá vysoké nároky na vláhu a tím pádem je vděčnou trvalkou pro přírodní zahrady. Lze ho krásně nakombinovat vyššími druhy trav. Množí se samovýsevem a proto je schopný vytvořit i větší porosty bez doplňujících výsadeb. Pokud by vám začal nějaký kout zahrady chrastavcem zarůstat, odstraňujte odkvetlé květy tak, aby v nich nestihla uzrát semena.

Knautia macedonica

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*