Kaštanovník setý je opadavý listnáč, který může dosahovat úctyhodných rozměrů. Patří do čeledi bukovitých. Má podlouhlé listy s pilovitým okrajem. Ty na podzim krásně žloutnou. Dříve se u nás často vysazoval v parcích a zámeckých zahradách. K tomu ho předurčuje hlavně jeho velikost. Může být až 25 metrů vysoký a průměr kmene dosáhne i 2 metry. Do malé zahrádky by se nevešel. Ale naštěstí už jsou dnes vyšlechtěné i menší odrůdy.
Pěstování
V poslední době jsou u nás k mání odrůdy, které dorůstají menších rozměrů a vejdou se tak i do zahrady k domku nebo do sadu. Mezi ně patří například Mariqoule, Lyon, nebo Markus. Mají krásně velké plody, zatímco u nešlechtěných odrůd je velikost plodů střídavá.
Jedná o rostlinu původem z jižní Evropy, takže je lepší ji pěstovat v teplejších polohách. Ale nebojte, do 500 – 600 metrů nad mořem do kaštany zvládnou. Pomůžete jim výběrem chráněného stanoviště, kde budou mít dostatek slunce. Půda je lepší spíše hluboká s dostatkem živin. Mladým stromkům, zhruba do 4 let věku, poskytněte na zimu ochranu před mrazem. Kmínek obalte jutou aby nepromrzl. Ochráníte ho tak i před jarními parsky slunce, které stromky vysoušejí. Kolem kmene nad kořeny navršte spadané listí, nebo mulč a překryjte třeba chvojím. Vítr tak ochrannou vrsrvu nerozfouká a kořeny stromku budou lépe chráněné před mrazem.
Kaštanovníky kvetou během května a června. Pro lepší úrodu je výhodné mít kaštanovníky alespoň dva. Jejich plodem je pichlavá nažka, která obsahuje tmavě hnědé lesklé plody – kaštany. Když jsou zralé, naška ve svých švech pukne. Plody sbíráme, když spadnou, nebo je můžeme setřásat.
Zajímavost o očkování jedlých kaštanů na buky
V češtině se mi nepodařilo zatím najít žádné zdroje o této možnosti, ale na amerických fórech probíhaly debaty o možnosti očkovat jedlé kaštany na bukové podnože. To mě zaujalo, protože buky se pěstují v lesních školkách a tím pádem jsou ceny za takovou podnož velmi nízké. To by umožnilo z několika málo ušlechtilých stromků jedlých kaštanů vytvořit za nízké náklady celý sad. Metodu plánuji vyzkoušet – v diskuzích je doporučováno použití T řezu v období kdy začíná proudit míza. Pupeny kaštanu by se v té době měly pouze nalévat, nebýt otevřené. To je tedy o hodně dříve, než se očkují jiné ovocné dřeviny, ale za zkoušku to stojí. Pokud někdo chce, zde je odkaz na fórum, kde se tato možnost řeší.
Pečené kaštany
Pečené kaštany jsou pochoutkou známou z vánočních trhů. Upéct si je můžete i doma, nožem nařízněte špičku a dejte je nachvilku do rozehřáté trouby, nebo pánve. Oblíbené jsou zejména ve Francii, pokud budete chtít vyzkoušet, určitě najdete pár jejich receptů. Jedlé kaštany pěstují i na severu Itálie, například v Bolzanu se na podzim pravidelně pořádají festivaly kaštanů a vina.
Foto: Adobe Stock