Prunus armeniaca
Zdroj: Adobe Stock

Meruňka obecná (Prunus armeniaca)

Meruňka je ovocný strom, který patří do rodu slivoní. Sem náleží také třeba broskvoň, nebo švestka. Pochází až z Číny a k nám se dostala přes Arméni, později Itálii, Slovinsko a dnešní Rakousko.

Pěstování

Meruňky se pěstují v oblastech s mírnou zimou. V Česku jsou to zejména kraje, kde se zároveň daří vinné révě. Ideálně tedy jižní Morava. Do vyšších poloh se nehodí, i když se o to někteří pěstitelé pokoušejí. Pokud ji už chcete vysadit, dopřejte ji chráněné stanoviště u sluncem prohřáté zdi. Meruňka je také, ještě víc, než třeba broskvoň, náchylná na jarní mrazíky. Na chladné jarní počasí jsou nejcitlivější mladé stromky a květy. Meruňky mají rády dostatek živin, takže pomůže, pokud výsadbovou jámu zasypete kvalitní černozemí, nebo kompostem a zároveň budete pravidelně přihnojovat.

Využití

Meruňky jsou vynikající čerstvé, ale dají se zavařit do kompotu, nebo sušit. Z přebytků můžete připravit i džem, nebo uvařit meruňkové knedlíky. Přezrálejší plody se sbírají na kvas, takže pokud se vám urodilo opravdu hodně, nechte si vypálit meruňkovici.

Mrtvice meruněk

Tohle zákeřné onemocnění dokáže zlikvidovat nejeden zdánlivě zdravý strom. Způsobuje ho dřevokazná houba a infekci samotnou může zapřičinit několik faktorů. Dva z nich jsou nevhodné stanoviště a špatný řez. Meruňky je totiž potřeba řezat během vegetačního období, od března do září. K mrtvici může přispět i nevhodná podnož, protože stromky roubované na semenáčích jsou k ni mnohem náchylnější. Dalším důvodem k infekci pak bývá oslabení stromku z důvodu nedostatku živin a vláhy. Obzvláště v prvních letech se tedy nebojte meruňkám dopřát obojího hojně.

Foto: Adobe Stock

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Sloupovité ovocné stromky - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*