Sloupové ovocné stromky
Zdroj: Adobe Stock

Sloupovité ovocné stromky

Sloupovité ovocné stromky se výborně hodí pro pěstování v místech, kde chybí prostor, ale přesto bychom rádi sklidili úrodu. Proto jsou oblíbeným pěstitelským tvarem mezi majiteli malých zahrádek nebo lidí, kteří zahradničí na balkoně. Čím je způsoben jejich tvar? Říká se mu Ballerina a geneticky dostaly tyto stromky do výbavy slabý růst, kdy rostlina vytvoří jednu kompaktní osu. Z ní pak vyrůstají plodonoše, které někdy mohou připomínat trny. Jedná se o krátké větvičky, plodící velmi blízko k hlavnímu kmínku. Díky tomu je u těchto stromů i mnohem snazší řez. Jak stromek zesiluje, přibývají i krajní větvé, které směřují vertikálně a vytvoří ve vrchní části rostliny širší korunku. Pokud vás řez sloupovitých stromků čeká, podívejte se na videonávod.

Ve sloupovité formě se už dají pořídit různé druhy ovocných stromků. Asi nejdostupnější jsou jabloně a švestky. Sloupovité jabloně bývají v nabídkách zahradnictví zastoupeny odrůdami jako Polka, Flamenco, Bolero nebo Redspring. Tyto jabloně bývají naroubované na podnožích MM 106, nebo M107. Ze slivoní jsou pak k dostání Imperial nebo Pruntop roubované často na myrobalánech. Sloupovité hrušně bývají odrůdy Concorde nebo Saphira, třešně pak Silvia, broskve Harbinger nebo Honey. Pěstitelé si mohou pořídit i sloupovité meruňky nebo višně.

Výhody sloupovitých stromků

Jak už bylo řečeno, mezi hlavní výhody sloupovitých variant patří kompaktní velikost. I na malé ploše lze sklidit vlastní jablka, hrušky nebo i meruňky. Samozřejmě množství sklizených plodů bude odpovídat velikosti stromku. Nečekejte tedy spoustu ovoce, ale spíš každý rok trošku. S velikostí souvisí i kořenový systém, který také nedorůstá stejných rozměrů, jako jako mají jiné pěstitelské tvary. To umožňuje pěstovat tyto stromky v kontejnerech na balkoně, nebo je nechat koupené předem v nějakém místě zahrady, odkud je přesunete, až budete mít vybrané trvalé stanoviště.

V tomto videu od pana pěstitele Urbánka se podívejte na některé způsoby řezu sloupcových jabloní

Zdroj: Youtube kanál pana Urbánka

Zdroje: Youtube kanál pana Urbánka

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*