Jak a proč se bílí kmeny stromů?

Mezi používané sadařské postupy patří natírání kmenů bílou barvou. V sadech a zahradách tak můžeme vidět zejména na jaře kmeny, které do dálky svítí bílým nátěrem. Nátěr má význam zejména jako ochrana před výkyvy teplot. Při jarním střídáních teplých a chladnějších nebo dokonce mrazivých dnů totiž dochází k rozpínání a smršťování kůry. To pak vede ke vzniku mrazových trhlin, nebo dokonce mrazových desek, které mohou být vstupní branou pro různé choroby a škůdce. Bílá barva na kmeni zvýší množství odraženého slunečního záření a kmen se tím pádem tolik “neohřívá”. Teplotní rozdíly jsou tak menší a strom tyto změny snadněji snese.

Kdy a čím se kmeny natírají?

Bílení se provádí zejména u mladých ovocných stromků, ale někdo natírá i ty starší, již dospělé a plně plodící. Dříve se tradovalo, že nátěr má i desinfekční nebo desinfekční účinky, ale není tomu tak. Nátěry se provádějí od podzimu do zimy. U některých je možné, že časem oprší a budou se muset opakovat. Prodávají se ale také přilnavější barvy, které na kmenech drží dlouho a nátěr tak stačí zopakovat třeba jen jednou za dva roky. Tradičně se používá vápenné mléko, tedy roztok hašeného vápna s vodou. Vznikne hustá tekutina, kterou pak stačí štětkou natřít na kmeny a silnější větve stromů, které chceme ochránit.

Případně si můžete koupit speciální bílou barvu, kterou pro tento účel vyrábí firma Forestina. Obsahuje mletý vápenec a titanovou bělobu. Nicméně investici zvažte, ředěným vápnem zhruba stejného výsledku. 1 kg barvy od Forestiny v době psaní článku stojí cca 300 Kč.

Opěrný kůl jako alternativa k bílení kmenů

Zkušení sadaři vědí, že při výsadbě nového stromku se opěrný kůl zatlouká na jižní stranu kmínku. Tak dojde k zastínění kmene od nejpalčivějšího jarního sluníčka a částečné ochraně před teplotními rozdíly. Zatlučení opěrného kůlu na jižní stranu navíc nepřidává žádnou práci – oporu bychom při výsadbě stromku poskytli stejně. Týká se to samozřejmě hlavně čerstvě vysazených stromků, které mají tenký kmínek a kůl je dokáže zaclonit. Pro starší stromy už je vhodnější nátěr nebo kombinace obou metod současně.

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*