Roubovací kleště Naturhelp

Roubovací kleště – vlastní zkušenost ve druhé sezoně

Roubovací kleště jsou nástroj, který usnadňuje roubování rostlin tím, že vytváří speciální styčné plochy. Obě části roubovaných rostlin – roub i podnož tak snadněji a nám usnadní práci, protože nemusíme dělat zářezy na obou částech roubů. Čepele se kterými se nůžky dodávají většinou vyříznou tvar písmene “V”, “U” nebo  “Ω”. Dají se využít při roubování ovocných stromků nebo vinné révy a já jsem si jedny pořídil na vyzkoušení. Jedná se o značku Extol a pořizovací cena byla něco přes 300 Kč. Zatím je používám druhou sezonu a jsem spokojený.

Roubovací kleště Extol

Po první sezoně mají za pokusy o roubování sakur na třešně, tam už můžu říct že se větší část roubů ujala. Díky mojí neznalosti jsem také vyzkoušel roubování ořešáků, ale poté jsem se dočetl, že vyžadují speciální podmínky pro úspěšné roubování. Ty jsem samozřejmě neměl, takže tuhle kapitolu můžeme zatím uzavřít. – ořešáky obrazily pod roubem. 🙂 Letos mě čeká o hodně víc roubování, ale nebudu používat jenom kleště, vyzkouším i jiné metody, protože bych si rád osvojil i práci s klasickým nožem. Kleště ale každopádně přijdou ke slovu při roubování broskvoní na různé podnože a také bych rád stihnul nějaké plané třešně.

Detail planžety která určuje tvar řezu
Ukázka vyříznuté styčné plochy na roubech broskve

Roubovacích kleští je samozřejmě více druhů. Kromě těchto zmíněných od Extolu, jsou navíc k dostání i profesionálnější kleště Arti Tec na e-shopu Oslavan. Podle videa na detailu produktu to vypadá na italskou výrobu, nicméně osobní zkušenost nemám, takže nemůžu kleště hodnotit. Cena je ale o hodně vyšší, v době psaní článku stojí přes 1000 Kč. To už musíte naroubovat pořádné množství stromků, aby se částka vrátila.

Osobní dojem z používání roubovacích kleští je zatím dobrý. Jako úplnému začátečníkovi mi roubování urychlují. Úspěšnost ujmutí ale zatím nemohu porovnat, na to mám zatím naroubováno jen velmi málo. Každopádně pokud se bojíte různých řezů, které se při roubování nožem používají, nebo vás čeká naroubovat velké množství rostlin za sezonu, kleště pomůžou.

One Comment

  1. Pingback: Druhy roubování: za kůru, na kozí nožku a další. Jak na ně? -videonávod - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*