Junglas regia
Zdroj: Adobe Stock

Ořešák královský, ořešák vlašský (Junglas regia)

Ořešák královský je známý velikán našich zahrad. Tento listnatý strom patří do čeledi ořešákovitých. Dorůstá výšky až 45 metrů. Pokud roste ve společnosti jiných stromů a musí s nimi soupeřit o světlo, mívá štíhlý kmen. Samostatně stojící stromy se naopak začínají větvit nízko a korunu mají hodně širokou.

Jedná se o často přestovanou dřevinu a je rozšířený takřka po celém světě. Původní oblastí výskytu je však nejspíš Balkán a Přední a Střední Asie. Pěstovali ho již staří Římané a napomohli tak jeho šíření i do západní a severní Evropy. První evropští osadníci ho pak vzali s sebou do Ameriky. 

Kmen stromu kryje černošedá borka. Nové větve jsou zelenohnědé, později zešednou. Lichozpeřené listy se skládají většinou z 5-9 lístků. Ty jsou tmavě zelené, vejčitého tvaru s krátkou špičkou. Listy, stejně jako pupeny mají typickou silnou vůni.

V našich podmínkách kvetou ořešáky od dubna do května. Mají jednopohlavné květy z nichž jsou výraznější ty samčí – jehnědy. Plodit začínají tyto stromy až po 10 – 15 letech, takže si s výsadbou pospěšte. Plody jsou vlašské ořechy. Jedná se o oříšky obalené zelenou zdužnatělou češulí. Oplodí bežně říkáme skořápka. Semena jsou bílá až běložlutá a z těch čerstvých odstraňujeme slupku, protože má silně nahořklou pachuť

 Pěstování 

Ořešáky mají radši hluboké půdy s dostatkem živin. Preferují spíše nižší polohy a vyžadují dostatek světla. Pokud se jim ho nedostává, budou se snažit přerůst okolní stromy. Díky své velikosti se nehodí do malých zahrad.

Říká se, že ořešákům by se měl dopřát pramen. Pokud ho skutečně vysadíte na vlhkém místě, kde vyvěrá podzemní voda, bude mít dostatek vláhy a zároveň ani tráva pod ním nebude trpět suchem. Tyto stromy se také často vysazovaly u hnojišť. Jejich listy mají totiž antibakteriální fungicidní účinky a dokáží odpudit hmyz.

Druhy plodů

Vlašské ořechy se dělí na papíráky, polopapíráky a kameňáky. Ty poslední mají nejtvrdší skořápku a často se jedná o plody semenáčů. Papíráky mohou často červivět a nevydrží tak dlouhé skladování. Zlatým středem jsou tedy odrůdy, které plodí tvz. polopapíráky. Sem patří například Apolo, Jupiter, Sychrov, nebo Seifendorf

Využití

Kromě plodů nám stromy dávají i kvalitní dřevo s krásnou kresbou. Toho se využívá při výrobě nábytku, ozdobných předmětů, jako jsou například svícny, přívěšky, nebo některé nádobí. Zhotovují se z něj i pažby pušek

Choroby ořešáků

Známou nemocí těchto stromů je černání listů a plodů. Tmavé strupy se na objevují díky houbě Gnomia leptostila, která žije na listech ořešáků a způsobuje Antraknózu. Ta stromy celkově oslabuje a pokud se šíří, může zapříčinit předčasný opad plodů, nebo dokonce jejich znehodnocení tím, že pronikne dovnitř skořápky.

Spory houby, která nemoc způsobuje přezimují ve spadaných listech a oplodích. Na podzim tedy pod stromem důkladně pohrabte a vše zlikvidujte. Houbám a plísním obecně se daří ve vlhkém a tmavém prostředí. Proto udržujte korunu ořešáku prosvětlenou správným řezem.  

Horší to bude mít i strom, který roste v dolíku, nebo uzavřené kotlině, kde neproudí vzduch. Proto myslete na prevenci této choroby už při výsadbě.

Poslední možností je chemický postřik. Ten se aplikuje na jaře a jedná se o fungicid s obsahem mědi. Jeho aplikace je však, díky velikosti stromů, náročná a nákladná. Proto je lepší se včas věnovat prevenci.

Co s listím? Je listí ořešáku jedovaté?

Někdy se tvrdí, že listí ořešáku nepatří do kompostu, nebo je dokonce jedovaté. Není. Díky obsahu alkaloidů a dalších antibakteriálních látek se ale dlouho rozkládá. Dříve se často pálilo, což ne všechny obce dovolují a ne všichni sousedi kvitují. Do kompostu ho tedy můžete přidat, jenom počítejte s tím, že je potřeba kompost mít dobře založený. Jinak by rozklad trval delší dobu. Můžete si pomoct tím, že listí ořešáku dáte do kompostu jen ve velmi tenkých vrstvách, které proložíte jiným materiálem. Není tedy potřeba se kompostování ořešákových listů bát.

Léčivé účinky

Jak už jsme tedy napsali, listí ořešáku není jedovaté. Dá se díky antibakteriálním účinkům využít při léčbě ran a oděrek. Koupel připravená z listí ořešáků hojí akné, ekzémy a pomáhá proti kožním plísním i pocení nohou

Foto: Adobe Stock

4 komentáře

  1. Pingback: Jarní řez ořešáku – videonávod – naturhelp.cz

  2. Pingback: Roubovací kleště – vlastní zkušenost ve druhé sezoně - Naturhelp.cz

  3. Pingback: Druhy roubování: za kůru, na kozí nožku a další. Jak na ně? -videonávod - Naturhelp.cz

  4. Pingback: Jaké vybrat dřevo na uzení? - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*