Pěstování cibule ze sazečky nebo ze semen_naturhelp
Zdroj: Adobe Stock

Jak pěstovat cibuli kuchyňskou (Allium cepa) – ze semen nebo ze sazečky? – videonávod

Cibule je dvouletá rostlina z čeledi amarylkovitých. Pod zemí se ukrývá pro nás důležitá cibule, nadzemní stonek může být až 3 cm silný a je dutý. Listy jednoduché, přisedlé s celokrajnou čepelí. Květy jsou oboupohlavní a květenstvím je okolík, který plodí tobolky se semeny. Cibule má svoji pravlast v Asii a je známá už z dob starých Egypťanů a Sumeřanů.

Při vaření se jako koření nebo zelenina využívá právě podzemní část, tedy samotná cibule a někdy také zelená nať. Během loupání a hlavně krájení cibule dochází k slzení, které je způsobeno těkavou dráždivou látkou thiopropanal S-oxidem, který při styku s vodou hydrolyzuje na propanol, kyselinu sírovou a sirovodík. V lidovém lékařství se pak používá při zánětech nosohltanu, vysokém krevním tlaku a nechutenství. Červená cibule pak snižuje křehkost cévních stěn.

Jak tedy na pěstování cibule?

  • Zatímco dříve se cibule pěstovala spíš ze semen, dnes je obvyklejší výsadba sazečky. Je to snadnější než výsev a cibule vyroste rychleji. Sazečky jsou malé cibulky vypěstované ze semen v letním období. Na podzim se vyzvednou ze záhonů a uchovají v teple přes zimu. To způsobí, že rostliny tolik neženou do květu, ale naopak narostou velké cibule.
  • Výhodou cibule vypěstované ze semen oproti sazečce dlouhá skladovatelnost a také větší nabídka odrůd.
  • Pokud chcete cibuli pěstovat ze semen, je potřeba zajisti brzký výsev, ideálně do konce března. Půda pro cibuli by měla být lehká, maximálně středně těžká. Záhon by měl být kyprý, ale cibule nemá ráda hnojení čerstvým hnojem, je to rostlina spíše druhé až třetí tratě.
  • Výsev proveďte do hloubky
  • Koncem března a začátkem dubna je čas na sazečku. Cibulky do záhonu dávejte kořínky dolů, cca 6-7 od sebe. Řádky by měly být ve vzdálenosti 20 cm a po výsadbě záhon zalijte. Špičky nechte jen malinko vykukovat ze země a záhon zalijte.
  • Dobrý nápad je pěstování cibule ve stejném záhonu, kde roste také mrkev. Tyto dvě rostliny si navzájem prospívají.
  • Zalévat je potřeba do června, maximálně do půlky července. Poté už cibule zraje a zálivku můžete omezit.
  • Sklízí se koncem července a začátkem srpna. Nať by měla být pořád zelená, ale jakmile polehne, je ten pravý čas. Nejlepší je pro sklizeň suché počasí. Cibule neoklepávejte o sebe a můžete je nechat “vydýchat” pár dní přímo na záhonu. Pro skladování se cibule dál suší na dobře větraném místě.
Pěstování cibule podle youtube kanálu eChaluparka.cz

U nás běžně dostupné cibule sazečky jsou:

Všetana – okrově žlutá, u nás nejpěstovanější odrůda cibule. Má bílou nebo nažloutlou dužinu a nasládlou chuť. Dobře se skladuje, obzvlášť pokud byla pěstována ze semen. Vyšlechtěna byla na našem území z původní krajové odrůdy, která byla od pěstovaná v okolí Všetat.

Štutgart – světově rozšířená odrůda s vynikající skladovatelností. Má plošně kulovitý tvar, ostřejší chuť a není vhodná pro pěstování v těžkých půdách.

Snowball – cibule lahodné chuti a elipsovitého tvaru

Red sun – druh červené šalotky, která se hodí na studenou kuchyni. Obsahuje dostatek silic, minerálů a také vitamínu C.

Romy – tato středně ranná odrůda cibule pochází z Nizozemí. Vnitřní slupky jsou probarvené do červené až téměř fialové. Lze ji krátkodobě skladovat.

Rosana – zastupuje šalotky, takže obsahuje větší množství silic, které dodávají chuť a vůni, minerálů i cukrů. Cibulky mají podlouhlý tvar, dužina je narůžovělá. Tento druh je ideální k přímé konzumaci, hodí se do salátů.

Pokud byste rádi do budoucna semenařili a chcete si vysít cibuli, u které nechte uzrát druhým rokem semena, máme pro vás tip. Navštivte internetový obchod permaseminka.cz, který provozuje nadšenec do permakultury, pěstování vlastního jídla a semenaření, Mgr. Marek Kvapil. Kromě dalších druhů zeleniny tu najdete také cibuli. V době psaní článku je u něho v nabídce Všetana, Robelja a Zebrunie. Já jsem odsud cibuli nezkoušel, ale objednal jsem semínka vytrvalého špenátu.

Zajímavostí je, že cibule je významným zdrojem nektaru pro včely. Kvete až druhým rokem a proto je květů pro včely k dispozici relativně málo – většina pěstitelů ji sklidí v prvním roce a nepěstuje ji na kvůli semenům. Nektarium v cibulových květech údajně vyprodukuje až 1,32 mg nektaru během 24 hodin. Cukerná hodnota, tedy množství cukru v nektaru obsaženém je pak 0,81 mg. To jsou hodnoty, které dokážou včelky přilákat. Nevýhodou pak může být, že při snůšce může být med cibulí cítit. Aroma ale vyprchá při skladování medu.

Zdroj: Youtube kanál eChaluparka.cz, www.dvorakasyn.cz, www.permaseminka.cz,

Keep Scrolling

2 komentáře

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*