Kaderava broskvon

Kadeřavost broskvoní – jak si s ní poradit?

Kadeřavost listů broskvoní se projevuje na jaře a poznáme ji snadno – listy se nerozvinou, ale zůstanou částečně “srolované” a objeví se na nich typicky žluté, nebo načervenalé skvrny a puchýře. Nehezký vzhled listů by samozřejmě nebyl až takový problém, horší je, že broskvoně se tímto onemocněním vysilují a to může vést k nižším výnosům, nebo i zkrácení životnosti stromů.

Pokud je totiž broskvoň napadána kadeřavostí každoročně, omezí to její schopnost vytvářet květní pupeny a tím pádem klesne úroda. Předčasné shazování listů, kterým se brání pak může vést až k úhynu stromu. Napadené broskvoně jsou také náchylnější k dalším chorobám a v neposlední řadě se hůře vypořádají i s klimatickými podmínkami. Proto se kadeřavostí snaží bojovat čím dál více pěstitelů. Bohužel, je potřeba přiznat, že neexistují osvědčené a prokazatelně funkční postupy, které by nezahrnovaly chemický postřik.

Kadeřavé listy broskvoně po zanedbaném jarním postřiku

Co kadeřavost způsobuje?

Onemocnění má houbový původ, příčinou je puchýřnatka broskvoňová, latinsky Taphrina deformans. Má i další názvy jako palcatka broskvoňová nebo kadeřavka zhoubná. Jakmile se jednou dostane na stromek, přezimuje na kůře a v šupinách pupenů a na jaře se opět může naplno projevit. Aktivita houby stoupá s teplotou a šířit se může už od 7°C. Se stoupající teplotou i vlhkostí tedy stoupá i riziko nákazy našich stromů. Příznaky napadení se mohou někdy zaměnit s napadením mšicemi.

Vliv na úrodu broskví

Napadené broskvoně se brání samy tím, že infikované listy během léta shodí. To ale zmenší listovou plochu stromku. Pokud tedy zároveň s napadením vykvetl a poté nasadil plody, jejich výživa bude náročnější. Tím pádem i plodů bude méně, mohou být různě deformované, nebo malé a nekvalitní.

Chemické postřiky

Pokud se rozhodneme stříkat broskvoně proti kadeřavosti, je třeba na to myslet již časně z jara. Používají se hlavně fungicidy na bázi mědi. Dříve oblíbený Kuprikol nemá v době psaní článku prodlouženou licenci na výrobu. Nahradit ho lze třeba fungicidy Zdravá broskev od AgroBio Opava Plus nebo Kadeřavost stop od výrobce AgroCS.

Tyto dva jsou v současnosti nejdoporučovanější. Alternativou je pak sirný koncentrát SulkaExtra. Ten se hodí, pokud nechcete, aby se vám v půdě po aplikaci postřiků hromadila měď. Prostřídáním výše uvedených postřiků právě se Sulkou se hromadění mědi vyhnete.

Postřik broskvoní proti kadeřavosti

Zdroj videa: AgroBio Opava

Kdy je nejlepší provádět postřik proti kadeřavosti?

Pro účinnosti postřiku je načasování klíčové. Broskvoně stříkáme dvakrát. Jednou na jaře a poté na podzim. Konkrétní doby postřiků ale závisí na teplotách.

Jarní postřik

Ten má za cíl likvidovat houbu předtím, než se přezimující stádia dostanou do pupenů. Na jaře tedy stříkejte v období jejich nalévání. Jestli už jsou příznaky kadeřavosti vidět, je na jarní postřik pozdě. Pak můžete jen otrháním listů zpomalit postup nákazy.

Houba začíná být aktivní, pokud teploty stoupnout nad 7 °C. Jestliže celková doba od 1. ledna, po keterou bylo tepleji než oněch 7 °C překročí 100 hodin, je čas na první ošetření. Někdo jako pomůcku používá keř lísky. V klíčovém období se totiž většinou na lískách objevují jehnědy. Pokud ji tedy máte v zahradě, lze ji využít jako indikátor vhodné doby na jarní postřik.

Houbě a jejímu šíření prospívá vlhko v období rašení pupenů. Pokud je k tomu ještě mírná zima, stromy začnou rašit brzy a infekční období se prodlužuje až na 6 týdnů. Za takových podmínek může být nutné postřik opakovat. Naopak po tuhých zimách broskvoně raší později a infekční období se zkracuje na 2 – 3 týdny.

Podzimní postřik

Pakliže jste promeškali podzimní postřik, v létě na kadeřavé listy už stříkání nemá smysl. Počkejte na podzim, kdy stromkům opadají listy. V takovém období je houba na kůře, kde přečkává zimu. Proti fungicidům je pak zranitelná a postřik je účinný. Opadané listy pak nenechávejte ležet pod stromem, shrábněte je a spalte na ohništi.

Harmonogram postřiků proti kadeřavosti

1. Jarní postřik, když se nalévají pupeny. (únor, březen, duben – nutno vypozorovat)
2. Jarní postřik v dobře rašení listů (7 až 10 dní po prvním postřiku)
3. Podzimní postřik po shozením listů

Kdy postřik neaplikovat
V době kvetení, zralosti plodů, na již zkadeřené listy. V tomto období je houba uvnitř stromu a postřikem ji nelze nijak ohrozit. Je potřeba vyčkat do podzimu.

Přírodní postřik proti kadeřavosti (šalvěj, přeslička, česnek)

Komerčně vyráběný postřik bez chemie je třeba BioPlantellaNatur. Obsahuje přesličku rolní rolní a můžete ho vyzkoušet, pokud nechcete broskvoně ošetřovat chemií. Další možností jsou doma vyrobené postřiky právě z přesličky, šalvěje nebo česneku.

Domácí postřik ze šalvěje

Podpůrné metody ochrany broskvoní proti kadeřavosti

Existuje pár dalších postupů, které se vyplácí aplikovat, pokud s kadeřavostí bojujete. Žádný z nich ale zatím nedokáže nahradit postřik. Jedná se spíš o podpůrné metody, které mohou stromkům pomoct onemocnění překonat:

1. Vysazení křenu pod broskvoň.
Křen se často doporučuje jako permakulturní prostředek chránící stromy před kadeřavostí. Bohužel se ukazuje jako neúčinný. Pan Svoboda na svém webu prirodnizahrady.cz uvádí:
“Před třemi lety jsem pod broskvoň s viditelnými příznaky kadeřavosti vysadil několik rostlin křenu. Kadeřavost sice na jeden rok zmizela, ale v následujících letech se vrátila zpět. Ani po třech letech udržování této polykultury se mi nepodařilo ji zvrátit. Ba naopak, vypadá to, že napadení se stupňuje a strom začíná odumírat. Možná ale nemám tu správnou odrůdu křenu. Možná jsem křenů vysázel málo. Možná by bylo třeba přetvořit veškerou plochu pod celou korunou stromu na křeniště, aby se dostavil znatelný účinek. “ Zdroj: www.potravinovezahrady.cz/kaderavost-broskvoni-7-nezarucenych-tipu-jak-se-ji-nebranit-bez-chemie

2. Průběžné přihnojování
Onemocnění stromky oslabuje a ubírá jim sílu. Dochází ke shazování napadených listů a tvorbě nových. Proto je dobré růst nových listů podpořit přihnojením dusíkatými hnojivy, případně trochou uleželého hnoje. Broskvoně také potřebují dostatek vápníku. I ten jim můžete dodat, ať už přímou formou nebo třeba v podobě dřevěného popela.

3. Slunné a vzdušné stanoviště i koruna
Broskvoním obecně vybíráme v zahradě místa s dostatkem slunce. Pomůže ale také to, když bude na stanovišti dostatečně proudit vzduch. Dalším faktorem je i řez broskvoní. Pokud je proveden správně, zůstává koruna prosvětlená a sluneční paprsky se dostanou téměř ke všem listům.

4. Pěstování odrůd odolných vůči kadeřavosti
Některé odrůdy vykazují větší rezistenci vůči kadeřavosti, než jiné. Mezi ti odolnější patří například: Májový květ, Primissima Delbard, Dorchester nebo Redwin.

5. Použití parazitických hub
Houby rodu Trichoderma parazitují na jiných houbách a mohou tak působit jako relativně účinná, nechemická ochrana proti kadeřavosti. Z USA je dostupný produkt s obchodním názvem Rootshield který tyto houby obsahuje. Na našem trhu se pak v posledních letech objevil Polyversum Biogarden, zvaný též Chytrá houba. Ten obsahuje mikroparazitickou houbu Pythium oligandrum, která napadá ostatní houby žijicí na stromcích a likviduje je. Vzhledem k organické povaze prostředku by se mohlo jednat o dobrý a nechemický způsob, jak rostliny ochránit. Osobně vyzkoušený ho ale zatím nemám.

Zdroje: www.potravinovezahrady.cz, www.pasti.cz

Keep Scrolling

2 komentáře

  1. Pingback: Postřiky proti kadeřavosti broskvoní - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*