Majestátní strom, který je od nepaměti velmi ceněný. Patří do čeledě borovicovitých. Z tohoto stálezeleného jehličnanu lidé vždy využívali dřevo a olej. Z jeho dřeva se stavěly lodě, nábytek a údajně i biblický chrám krále Šalamouna. Olej se používal k balzamování. Pro svoji popularitu byl však téměř vymýcen. V současné době pravé cedrové dřevo téměř není na trhu. V závislosti na podmínkách dorůstá 20 – 40 metrů výšky. Libanonský cedr se může dožít až 900 let. Stromy mají šedou až šedočernou kůru.
Od roku 1812 se tento strom objevuje i v Čechách, dovezen byl do zámecké zahrady na panství Hluboš. Dnes je k vidění v arboretech a parcích. Prohlédnout si ho můžete třeba v Průhonicích.
Výsadba
Cedr má rád zásaditou půdu, proto často roste na místech, kde je podkladovou horninou vápenec. Růst může do nadmořské výšky až 2000 metrů, takže se nemusíte bát, že by vám zmrzl. V pohodě snáší – 30 °C. V Čechách můžete tuto rostlinu obdivovat zejména v zámeckých parcích a arboretech. Nemusí ale moc prudké větry, takže mu bude lépe na chráněném stanovišti. Pohlídejte i propustnost půdy, nemusí zamokřené lokality.