Co můžete udělat pro to, aby vám rostliny na vaší zahradě rostly v zimě i v létě?

Zahradničení je nejen v České republice velmi oblíbeným koníčkem, je však pravda, že se říká, že co Čech to zahradník, protože se jedná o vysoce rozšířené hobby. Často se tak i malé předzahrádky nebo truhlíky na oknech mění v květinové a zeleninové záhony. Ti šťastnější mají k dispozici zahradu nebo zahrádku, která poskytuje jejich plodinám záhonům dostatečný prostor, kde mohou trávit svůj volný čas od jara do podzimu. Pokud se vám však po vašem koníčku v zimě stýská, máme pro vás skvělé řešení! Samozřejmě jím je skleník.

Co všechno můžete přes zimu pěstovat ve skleníku?

Hned na úvod je nutné připomenout, že není skleník jako skleník. V ohledu na možnosti pěstování plodin jde především o to, zda je skleník vyhříván či nikoliv. Ačkoli nabízí vyhřívané skleníky mnohem širší možnosti pěstovaných plodin, nejsou příliš rozšířené, protože jejich vybudování, ale i samotný provoz jsou nákladné.

Oproti tomu nevyhřívané skleníky se dají pořídit již za nižší tisíce korun, o čemž se můžete přesvědčit třeba na skleniky vidaXL. Přitom i tyto podstatně levnější varianty nabízejí řadu možností, co v nich můžete pěstovat.

Obdobnou službu vám pak udělají i pařníky, které lze navíc jednoduše přestěhovat třeba na slunnější místo vaší zahrady. Na druhou stranu, pokud bydlíte v lokalitě, pro kterou je typická velká sněhová pokrývka, jsou vhodnější spíše zpevněné hliníkové skleníky, které určitému náporu sněhu lépe odolají.

Špenát

Velmi oblíbenou volbou pro zimní pěstování ve sklenících je špenát. Aby se však špenátu v zimě dařilo, je vhodné volit správnou odrůdu, a hlavně ji zasadit do konce listopadu. Jen tak si na jaře pochutnáte na čerstvých špenátových lístkách. Co se týče odrůd špenátu, zkušenější zahrádkáři doporučují Riccio d’Asti, nebo Merlo Nero, které se svou chutí hodí i k přípravě svěžích salátů.

Mrkev a petržel

Pokud jste fanoušci klasických českých jídel, určitě máte vysokou spotřebu kořenové zeleniny jako je mrkev, petržel, ředkvičky nebo celer. I tyto plodiny si můžete zasadit již na konci listopadu a brzy zjara pak můžete sklízet, tato brzká sklizeň vás jistě na začátku nové zahradnické sezóny potěší.

Cibule

Mezi často pěstované plodiny ve sklenících i přes zimu patří i cibule, bez které se v české kuchyni často neobejdete. I v případě cibule je potřeba se poohlédnout po odrůdách, které jsou mrazuvzdorné a v zahradnictví vám jistě doporučí odrůdy Shakespeare, Rada, nebo Electric.

Vypěstuje si přes zimu své sazeničky okrasných rostlin

Abyste na jaře neutráceli vysoké sumy za okrasné rostliny pro vaši zahradu, můžete si vlastní sazeničky přes zimu vypěstovat v nevyhřívaném skleníky. Toto prostředí prospěje například velmi oblíbeným pelargoniím nebo i různým cibulovinám a křovinám, které jsou sice mrazuvzdorné, ale ve vnějším prostředí se jim příliš nedaří.

Buďte trpěliví, výsledky se nedostaví hned

Pokud máte pocit, že se vašim rostlinkám ve skleníku v zimním období zase až tak nedaří, nevěště hlavu. V zimě je prostě chladněji, ale hlavně je mnohem méně slunečního svitu, kvůli čemuž rostliny přirozeně rostou pomaleji. O kvalitu plodin při sklizni se však bát nemusíte.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*