Pergola, bazén či altánek. Vztahuje se na ně pojištění?

Vlastníte-li nemovitosti se zahradou, kterou využíváte k volnočasovým aktivitám, možná na ní máte umístěnou pergolu, altán či bazén. Jako každý odpovědný majitel jistě máte svůj dům řádně pojištěn. Jak to ale je s pojištěním v případě domu se zahradou, na které jsou další stavby?

Máte svůj dům pojištěný?

Rodinný dům je hodnotným aktivem, které zpravidla představuje dominantní část osobního či rodinného majetku. Cena nemovitosti, nejde-li o dům v tristním stavu, se totiž obvykle pohybuje minimálně v řádu jednotek milionů korun.

Proto je logické, že byste takový majetek měli chránit i s pomocí pojištění nemovitosti. Jde o jeden z pojistných produktů, na kterém byste, ačkoli není ze zákona povinný, šetřit rozhodně neměli. Platba, která se řádově ročně pohybuje ve výši jednotek tisíc korun, vám může v případě neštěstí zachránit celoživotní úspory.

Kdy vám pojištění nemovitosti pomůže?

Pokud s pojištěním nemovitosti ještě nemáte zkušenost, pak si možná kladete otázku, k čemu je tento produkt vlastně určen.

Pojištění nemovitosti, jak už název napovídá, kryje škody vzniklé na nemovitosti. V jakých situacích jej využijete? Třeba když vám střechu domu poškodí vichřice či krupobití. Když na domě vzniknou škody po zásahu bleskem nebo třeba po požáru. Celý seznam rizik, na která se pojištění nemovitosti vztahuje ale bývá mnohem delší. Řadí se na něj mimo jiné i povodně a záplavy, sesuv půdy, lavina či pád stromu.

Když dojde k poškození nemovitosti vinou události, na které se vaše pojištění nemovitosti vztahuje, můžete si po odeznění prvotního šoku alespoň částečně oddychnout. Pojišťovna vám totiž vzniklou škodu proplatí a kvůli opravě nemovitosti tak nebudete muset sahat do svých životních úspor, případně se nebudete muset na dlouhé roky zadlužit.

Ochrání pojištění nemovitosti také pergolu či bazén?

Už jsme si ujasnili, že je díky pojištění nemovitosti chráněn váš dům. Jak je to ale s dalšími stavbami, které se na pozemku nacházejí? Velice často může být na pozemku samostatně stojící garáž, zahradní domek, pergola nebo třeba bazén.

Máme pro vás dobrou zprávu, tyto stavby mohou být rovněž součástí vašeho pojištění nemovitosti, jedná se o tzv. vedlejší stavby. Pozor ale na to, jak konkrétně jsou jednotlivé stavby definovány ve vaší pojistné smlouvě. Problém například může být s volně stojícím nadzemním bazénem nebo s jednoduchým zahradním domkem bez základů, jaký můžete koupit v hobby marketech. Proto se vždy konkrétně dotazujte své pojišťovny na to, jaké vedlejší stavby jsou pojištěny a jaké nikoliv. Neměli byste spoléhat na to, že nově postavený bazén bude pojištěn v rámci vaší starší pojistné smlouvy. Nové stavby může být nutné do smlouvy dodatečně zahrnout.

Externí článek partnera

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*