Jak a kdy stříhat levanduli – videonávod

Střih levandulí je potřeba v ideálním případě provést několikrát ročně. Ona tedy poroste i bez řezu, ale bohatou násadu květů si zajistíte, pokud budete keříky pravidelně zakracovat. V tomto článku se podíváme, jak na to:

Stříhání levandule podle Youtube kanálu Tomáše Rygla

Jarní řez

Jarní řez můžete provádět v době rašení keříku, tedy v březnu a dubnu. Je lepší počkat až po mrazících, aby levandule nepomrzly. Omrzlé větvičky odstraňte jako první. Na jaře je možné výhony zkrátit až na dvě třetiny velikosti. Pokud má rostlina dostatek rašících mladých výhonků, nic se ji nestane. Jedna třetina délky tedy může pryč. Pozor, nestříhejte ale příliš do vyzrálého dřeva, které špatně obrůstá. Na větvičkách, které zůstanou musíte vždy vidět dostatek rašících pupenů.
Rostlině je dobré dát řezem kulovitý tvar, tak bude moct nasadit dostatečné množství květů, ke kterým se dostane slunce.

Letní řez

Lední řez můžeme provádět po odkvětu rostlinek. Může to být v srpnu, případně začátkem září. Odstřihují se odkvetlá květenství. Neměli bychom v létě zastřihávat příliš do hloubky, od toho je právě řez jarní, kdy má rostlina nejvíce energie.

Podzimní řez

Střih levandulí na podzim je trochu problematický. Zahradníci jim totiž často dohánějí řez letní, pokud jim na rostlině zůstaly nějaká květenství. Někdy také může levandule odkvétat později a tím pádem by letní řez nestačil k odstranění všech starých květů. Na podzim tyto květenství tedy můžeme odstranit, ale do samotného keře už se spíše nedoporučuje stříhat. Hrozí totiž vymrznutí rostliny v případě, že by se rány nestihly dostatečně zacelit. Proto je lepší počkat na jaro a dát levanduli tvar jarním řezem.

Střih levandulového keře podle Youtube kanálu Zahradazdravi

Zdroje: Youtube kanál Zahradazdravi, Youtube kanál Tomáš Rygl

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*