Lavandula angustifolia

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Levandule je krásná léčivka z čeledi hluchavkovitých. Někdy se jí také říká dulenka nebo špikrnát. Pochází ze Středomoří. Roste ve tvaru 60 – 120 cm vysokých keříků, které se bohatě větví. Lodyhy jsou dřevnaté, pokryté bělavými chloupky. Listy jsou 2 – 6 cm dlouhé, v mládí plstnaté, později hladké. Květy jsou trubkovité, oboupohlavné. Mají krásně fialovou barvu a kvetou od června do srpna. Je důležitou medonosnou rostlinou, včely a motýli vám poděkují, pokud pár keříků vysadíte.

Pěstování

Levandule dobře snáší sucho. Daří se jim v propustných půdách, písčitých, nebo hlinitopísčitých. Zároveň potřebuje dostatek světla a proudění vzduchu. Umístěte ji tedy na slunné stanoviště, nebo namíchejte potřebnou zeminu, vysaďte ji do květináče a ten postavte k jižní stěně domu. Akumulované teplo ze zdi ji také pomůže. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorná, takže bude každý rok obrážet.

Aby pravidelně kvetla, je ale potřeba ji stříhat. Brzy na jaře ostříhejte mladé výhonky, ale ne staré dřevnaté části – ty by špatně obrážely.
Levanduli si můžete vypěstovat ze semínek. Vysejte ji v únoru, nebo v březnu do truhlíků a nechte je doma, kde budou mít dostatek tepla. Zeminu udržujte vlhkou. Semínka stačí vysypat na vrch substrátu a trochu zatlačit. Další hlínu už na ně nesypte. Měla by vyklíčit do 14 dní. Až rostliny dorostou alespoň 10 cm, vysaďte je ven. 

Použití

Tato aromatická rostlinka má široké využití v domácnosti, kosmetice i v kuchyni. Její květy příjemně provoní byt a jsou i hezkou dekorací. Také odpuzují moly. Sušené, nebo čerstvé květy si můžete přidat do uklidňující koupele. Pokud potřebujete ztišit nervy, nebo ulevit od bolesti hlavy, zalijte lžičku květů šálkem horké vody a připravte si tak voňavý nálev. V takovém případě ji můžete i nakombinovat s třezalkou a meduňkou.

Levandulový olej pomáhá od úzkostných stavů Jeho aroma si náš mozek spojuje s relaxací a proto si použitím levandule snadno navodíme atmosféru, která přímo láká k odpočinku. Olej z levandule má také desinfekční účinky, takže se aplikuje na rány, aby urychlil jejich hojení. Ze sušených květů si můžete i vyrobit polštářek, který pomůže proti nespavosti a váš spánek prohloubí.

Sušené květy se používají i v kuchyni, do směsi provensálských bylinek. Snadno ji tedy nakombinujete s majoránkou, petrželkou, dobromyslí, rozmarýnem, nebo saturejkou. Také ji neváhejte přidat k dušeným pokrmům, či pečeným rybám.

Foto: Adobe Stock

One Comment

  1. Pingback: Jak a kdy stříhat levanduli – videonávod - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*