Broušení šajby jak na to

Jak nabrousit mlýnek na maso – šajbu/desku i nůž – videonávod

Mlýnek na maso využijete kdykoliv si chcete doma pomlít různé druhy masa. Při přípravě karbanátků nebo i vlastních klobás. Aby se s mlýnkem dobře pracoval, měl by ale být ostrý. Řezné zařízení je tedy potřeba čas od času dostat do kondice tím, že ho přebrousíme. Toto zařízení se skládá ze dvou částí: šajby a nože. Nůž má čtyři břity a v mlýnku se otáčí. Šajba je pak kruhová kovová destička skrze kterou leze maso ven. Pokud se nechcete do broušení pouštět sami, zaneste mlýnek nebo tyto části do řeznických potřeb či do profi brusírny. O broušení se postarají tam. Jestli ale nemáte zrovna cestu, je víkend nebo si chcete čas od času mlýnek přebrousit, zde je návod:

Jak tedy na broušení mlýnku na maso v domácích podmínkách?

  • Hodit se bude rovná deska, kterou využijete jako podložku. Opravdu by měla být rovná a pevná, takže se dá využít třeba stará dlaždice.
  • Dále bude potřeba smirkový papír. Hrubost neboli zrnitost by měla být 80 a 180 nebo 220. V ideálním případě by měli papíry být voděodolné. Připravte si také nádobu s vodou a lihový fix.
  • Fixou na desce si nabarvěte místa, která vidíte, že byste chtěli brousit. To vám bude ukazovat, kde je potřeba přitlačit. Začerněnou stranou začněte jezdit ve tvaru čísla 8 po navlhčeném smirkovém papíru. Pro začátek můžete udělat 10 osmiček, poté desku pootočit o 45°a obkroužit dalších 10. V případě většího poškození toto opakujte několikrát. Fixa bude mizet a uvidíte, jestli jsou někde místa k přebroušení.
  • Poté lze přejít na jemnější papír a proces opakovat. Pak bude plocha desky správně srovnaná. Při větším poškození ale může být potřeba víc opakování.
  • Při broušení nože se postupuje stejně, opět si nejdříve břity pokreslete fixou. Tvary, které po smirkovém papíře opisujeme jsou stejné. Množství osmiček bude zase záležet na stavu nože. Správné nabroušení můžete ověřit vložením ustřiženého papírku do dírky v desce. Nůž na ni lehce přitlačte a pootočte s ním. To by mělo k přeříznutí stačit.
Broušení šajby a nože v mlýnku na maso
Zdroj videa: Youtube kanál Bradman Tom

Zdroj: Youtube kanál Bradman Tom

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*