Pěstování rybízu
Rybíz se pěstuje již od středověku, hlavně ten černý, jako léčivá rostlina. Tyto keře jsou relativně nenáročné, dobře prospívají na celém území České republiky. V zásadě se dají pěstovat buď keřové, nebo stromkové varianty. Pokud máte stromkovou, nezapomeňte na vhodnou oporu pro kmínek. A taky na to, že rybíz má rád vláhu. Tím tedy nejsou myšlena přemokřená stanovistě, ale v místech, kde je voda hluboko pod povrchem, bude možná nutné ho častěji zalévat.
Výsadba
Keříky i stromky můžete sázet na jaře i na podzim. Ty vysazené na podzim ale snáze natáhnout z půdy vláhu na jaře se více rozvětví. Keře dejte o malinko hlouběji, než rostly ve školce. Díky tomu se jim rozrostou kořeny. Mezi sazenicemi dodržujte rozestup okolo 1,5 metrů. U bílého pak o něco méně. Sazenice po vysazení zkraťte, stačí třeba na 20 centrimetrů.
Prořezávání
Na jaře keře rybízu prořežeme, necháme 4 – 6 větví. Ty zkrátíme na několik oček. Starší větve, které už nějakou dobu plodily odstraníme. Keře rybízu mohou plodit až kolem 20 let. Pokud vás zajímají podrobnosti, podívejte se na skvělý videonávod.
Rybíz můžete množit i řízkováním
Pokud si nechcete kupovat nové sazenice, ustřihněte z větvičky rybízu cca 15 cm dlouhý řízek. Řízky odebírejte na jaře, nebo na podzim po opadání listů. Nahoře nechte dva až čtyři pupeny, zbytek půjde pod zem. Vyloupněte očka, které přijdou do hlíny a větvičku šikmo seřízněte. Pro řízkování se mi osvědčila směs písku a kompostu v poměru cca 2-3 díly písku na 1 díl kompostu. Použití písku alespoň částečně znemožní výskytu plísní a hniloby, díky kterým by se řízky nemusely ujmout.
Foto: Adobe Stock
Pingback: Jarní řez rybízu – videonávod – naturhelp.cz